Domažlická a Stodská nemocnice se zapojily do cvičení IZS Rozvadov 2018

Nemocnice Plzeňského krajeDomažlická nemocniceStodská nemocnice
22. 5. 2018

Nemocnice Plzeňského kraje, konkrétně Domažlická a Stodská, se včera zapojily do cvičení součinnosti složek integrovaného záchranného systému Rozvadov 2018. Téma cvičení byla tragická událost na odstavné ploše u dálnice D1 na hraničním přechodu s Německem, kde do shromáždění 250 osob vjel po kolizi s osobními vozy kamion, jehož řidič zkolaboval. Na místě zůstalo několik mrtvých a mnoho zraněných. Většina z nich byla transportována do českých a bavorských nemocnic. Některé převzaly i nemocnice ve Stodu a Domažlicích.

Mimořádná událost se stala u dálnice po 13. hodině. Krátce na to dorazili na místo první záchranáři a kontaktovali poskytovatele zdravotní péče včetně krajských nemocnic. Ve 13:30 byl v Domažlické nemocnici a následně i ve Stodské nemocnici spuštěn traumatologický plán nemocnice, tedy postup pro příjem velkého množství raněných. Už pár minut po spuštění traumaplánu se lékaři, sestry, sanitáři a další zdravotníci i nezdravotníci připravili v centrech třídění, kde probíhá hromadný příjem. Do Domažlic přivezly vozy záchranné služby postupně osm raněných a armádní vrtulník leteckých záchranářů dva. Nemocnice měla podle plánu přijmout a ošetřit ještě 32 středně těžce a lehce zraněných osob. Ty ale nakonec zřejmě z logistických důvodů do nemocnice nedorazily. Nemocnice ve Stodě přijala nebo ošetřila 16 raněných z původního plánu 24.

Přestože do nemocnic nedorazili všichni původně plánovaní ranění, obě zařízení prokázala připravenost na podobné situace ve smyslu třídění, logistiky a evidence těžce raněných, přesun na oddělení intenzivní péče nebo operační sály.

Copyright ©2018 Nemocnice Plzeňského kraje, a.s.