Fotbalista Jan Sýkora opět potěšil rodičky a nejmenší klatovské pacienty

30. 4. 2019

TISKOVÁ ZPRÁVA

Reprezentační fotbalista Jan Sýkora udělal i letos radost rodičkám a nejmenším „pacientům“ Klatovské nemocnice. Novorozeneckému oddělení věnoval v druhé polovině dubna dva pulsní oxymetry v celkové hodnotě 78 tisíc korun. Budou sloužit jak na porodních sálech k monitoraci pulsu a saturaci kyslíku čerstvě narozených dětí, tak i k novorozeneckému screeningu vrozených srdečních vad před propuštěním miminek do domácí péče.

Screening srdečních vad je jedním ze základních novorozeneckých screeningů. Nové oxymetry ovšem tuto diagnostickou péči posunou na vyšší úroveň. „Nové přístroje nahrazují starší typy. Oproti nim mají snazší ovládání přes dotykový monitor, lze s nimi lépe manipulovat, ale především mají více funkcí a mimo jiné i přímo program na screening vrozených srdečních vad, který je okamžitě vyhodnotí a upozorní na případné odchylky. Dosud se data vyhodnocovala následně po změření,“ popisuje vrchní sestra dětského oddělení Klatovské nemocnice Gabriela Kubíková.

Vyšetření srdečních vad absolvují všichni klatovští novorozenci, tedy zhruba devět set dětí ročně. Dělá se zpravidla 24 hodin před propuštěním dítěte do domácí péče. „Provádí se, když je novorozenec v klidu, nejlépe ve spánku či po jídle. Pokud vyšetření vykazují odchylky, opakují se. V případě pozitivního nálezu indikujeme kardiologické a ECHO vyšetření, při nichž už konkretizujeme případné potíže,“ popisuje primář dětského oddělení Štěpán Kutílek.

Kmenový hráč pražské Slavie Jan Sýkora se v zimě doléčil po zranění a je na půl roku na hostování v Liberci. Ke Klatovům má ale stále blízko. Pochází z Červeného Poříčí a s fotbalem začínal ve Švihově a později v Přešticích. A protože chce pomáhat v oblasti péče o děti, rozhodl se loni koupit Klatovské nemocnici fototerapeutickou lampu k léčbě novorozenecké žloutenky.

„Je to příjemný pocit, proto jsem tu letos znovu. Tentokráte se dvěma oxymetry, které umožní poskytovat novorozencům nadstandartní diagnostickou péči na špičkové úrovni. I když tedy doufám, že všechny v Klatovech narozené děti budou zdravé a tyhle dva přístroje to jen potvrdí,“ řekl Jan Sýkora.


Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2020 Nemocnice Plzeňského kraje
Created by Beneš & Michl.