Klatovská nemocnice se opět připojuje ke Světovému dni ledvin preventivní akcí

5. 3. 2019

TISKOVÁ ZPRÁVA

Klatovská nemocnice se ve čtvrtek 14. března opět připojí k akci Světový den ledvin. Zájemcům provede bezplatně vyšetření, pomocí kterých u nich zjistí míru rizika onemocnění ledvin. Preventivní akce se koná v nemocnici pravidelně od roku 2014 a pokaždé prokázala svůj velký význam. U čtvrtiny ze stovek vyšetřených bylo zjištěno střední nebo dokonce vysoké riziko. Už jen hrozbu nemoci se přitom nevyplácí podceňovat.

„Onemocnění ledvin v počáteční fázi nemocný sám neodhalí. Neprojevuje se a nemocný nemusí mít vůbec žádné potíže. Že něco není v pořádku, zpravidla zjistí až v pozdější fázi s prvními skutečnými zdravotními komplikacemi. To už ale léčba nemusí být tak účinná, jako kdyby byla zahájena v počáteční fázi,“ vysvětluje nefroložka Klatovské nemocnice Adéla Hrnčiříková s tím, že potíže může včas odhalit jen odborné vyšetření. A právě to nabízí akce Světový den ledvin.

Veřejnost může přijít 14. března kdykoli od 8:00 do 12:30 do přednáškového sálu nemocnice (pozvánka zde). Vyšetření, kteří přijedou autem, obdrží povolenku na bezplatné parkování. „Zájemcům změříme hladinu krevního cukru, vyšetříme moč a zkontrolujeme krevní tlak. Zeptáme se na pár údajů z anamnézy a ze zjištěných informací určíme riziko onemocnění. V případě nutnosti zajistíme dovyšetření,“ vysvětluje lékařka.

Každý rok je akce spojena s konkrétním tématem. Letos má edukovat, jakým způsobem může každý sám přispět ke zdraví svých ledvin. Vhodný je mimo jiné dostateční příjem tekutin, zdravý životní styl, snižování rizika ledvinových kamenů i zánětu močových cest nebo i eliminovat užívání nevhodných léků (detailní informace zde).

Onemocnění ledvin je vnímáno jako velký medicínský i ekonomický problém. Počet lidí s onemocněním ledvin celosvětově stoupá. Lidé, kterým ledviny selhávají, pak musejí docházet na dialýzu, což je přístrojové čištění krve. Kromě toho, že je finančně velmi náročné pro systém zdravotního pojištění, tak je především velkým zásahem do života samotného pacienta. „Nemocný musí dojíždět až třikrát týdně na čtyři až pět hodin do nemocnice, “ doplňuje Adéla Hrnčiříková s tím, že nefrologové Klatovské nemocnice vybírají vhodné pacienty pro domácí dialýzu a sami je následně této metodě učí. Domácí způsob léčby je ale vhodný jen pro menší část pacientů (více informací o klatovské nefrologické péči zde).

V České republice je dialýzou léčeno přes 6000 osob (těžké selhávání ledvin), ročně je zahájena léčba některou z očišťovacích metod u více než 2500 nemocných. Léčba pacientů s nemocnými ledvinami je také extrémně nákladná. I proto je prevence mimořádně důležitá.

 

Více informací k SDL, prevenci a problematice onemocnění ledvin


Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2020 Nemocnice Plzeňského kraje
Created by Beneš & Michl.