Mezi prvodárci jsou i studenti z rokycanského gymnázia

8. 10. 2018

AKTUALITA

Osm statečných, tak by se dala nazvat skupinka studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany, která se společně se svojí učitelkou biologie vydala darovat krev na transfúzní oddělení Rokycanské nemocnice.

Je to pro dobrou věc, tak to zkusíme,“ říkali shodně studenti, kteří se odhodlali darovat krev. Přišli ve čtvrtek už v půl osmé ráno, vyplnili dotazník o zdravotním stavu, absolvovali kontrolní náběry i konzultaci s lékařkou a pak každý z nich daroval 450 ml krve, která může v následujících dnech či týdnech někomu zachránit život.

Své studenty k dárcovství krve přivedla učitelka biologie Stanislava Mayerová. Během patnácti let sem přivedla už desítky prvodárců. I díky ní se tak počet dárců rokycanské transfúzky úspěšně rozrůstá. „Já sama jsem se v minulosti stala dárcem, ale pak jsem musela být ze zdravotních důvodů vyřazená, a tak jsem přemýšlela o nějakém náhradníkovi a studenti mi přišli jako dobré řešení,“ říká.

Transfúzní oddělení Rokycanské nemocnice má v registru zhruba 1260 dárců. „Za loňský rok k nám přišlo celkem 69 prvodárců, to je hezké číslo a jsme za něj moc rádi. Ale všichni naši dárci jsou skvělí, chodí pravidelně a na požádání v případě nedostatku některé krevní skupiny reagují okamžitě,“ říká vedoucí lékařka Miroslava Padrtová. Ročně tu odeberou krev při 2800 odběrech.