Nadace Křižovatka předala dětskému oddělení Klatovské nemocnice pět nových monitorů dechu

27. 2. 2018

Dětské oddělení Klatovské nemocnice dnes dostalo darem od Nadace Křižovatka pět monitorů dechu v hodnotě  bezmála 15 tisíc korun. Budou využívány v novorozenecké části oddělení. Přístroje pomáhají odhalit zástavu dechu a předcházet úmrtí novorozenců a kojenců. Takzvaným syndromem náhlého úmrtí dětí (SIDS - Sudden infant death syndrome) trpí především předčasně narozené děti a to nejčastěji do půlroku svého života. Proto Klatovská nemocnice zapůjčuje monitory rodičům i domů.

Monitor dechu Babysense je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. "Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy, neboli bezdeší, a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc,“ říká regionální manažerka Nadace Křižovatka pro Čechy Miloslava Stibůrková.

SIDS je diagnóza, kterou lékaři stanoví bohužel až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Postihuje děti v kojeneckém věku až do jednoho roku života. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství.

Na vzniku se podílí více rizikových faktorů. „Hlavním rizikovým faktorem je kouření matky, nižší porodní hmotnost, která je u nedonošených dětí a také třeba u dvojčat. Ovlivňuje to ale také oslabení dětského organismu například infekční chorobou, horečkou, zvracením a zejména nemocemi dýchacích cest,“ říká primář dětského oddělení Štěpán Kutílek.

Nové přístroje byly zakoupeny z finančních darů, které poskytly společnosti KLATEX, Gong Klatovy a LINAKO Klatovy Jménem nemocnice, našich drobných pacientů i jménem rodičů děkujeme.

Předcházení syndromu SIDS se Nadace Křižovatka věnuje už od roku 1995. "Hlavní činností je zprostředkování monitorů dechu pro miminka mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme firmy, instituce či společnosti, nejlépe z regionu, kde nemocnice působí, a díky jejich finanční podpoře zajišťujeme postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích v téměř v celé zemi," popisuje Miloslava Stibůrková

Za více než 20 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic téměř 7.000 monitory dechu v celkové hodnotě 30 milionů Kč. Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit české nemocnice a jejich porodnická, novorozenecká a JIP oddělení monitory dechu pro každé lůžko/miminko. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.

Společně s Nadací Křižovatka může pomáhat každý – stačí zaslat libovolnou částku na číslo účtu nadace:

Kde si lze monitory dechu půjčit?

Zapůjčit si monitor dechu lze ve třech nemocnicích Plzeňského kraje, kde je porodnice. Kromě Klatov je tato možnost i v Domažlicích a Stodu. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 900 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Více info:

Miloslava Stibůrková

regionální manažerka Nadace Křižovatka pro Čechy
miloslava.stiburkova@nadacekrizovatka.cz

Doc. MUDr. Štěpán Kutílek, CSc.

primář dětského odd. Klatovské nemocnice
stepan.kutilek@klatovy.nemocnicepk.cz