Nadace Křižovatka předala ve Stodě pět nových monitorů dechu

Nemocnice Plzeňského krajeStodská nemocnice
18. 5. 2018

Dětské oddělení Stodské nemocnice převzalo v květnu od Nadace Křižovatka pět nových monitorů dechu. Monitory se vkládají do dětských postýlek, kde hlídají klidný spánek novorozenců před Syndromem náhlého úmrtí kojenců (SIDS).  S podporou sponzorů poskytuje Křižovatka monitory pravidelně i dalším nemocnicím.

Monitor hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy neboli bezdeší, a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. „Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 sekund nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor upozorní na tento stav zvukovým a světelným signálem,“ popisuje staniční sestra novorozeneckého oddělení Stodské nemocnice Lenka Švábová. To je znamení pro personál nebo i maminku, aby ihned miminko zkontrolovala a pomohla mu dýchání obnovit.

Nemocnice monitory používá u novorozenců a pro velmi malé děti, ale také je půjčuje rodičům domů. Půlroční zápůjčka, což je nejrizikovější období, stojí ve Stodské, Klatovské i Domažlické nemocnici shodně 900 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce.

SIDS je diagnóza, kterou lékaři stanoví až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Postihuje děti až do jednoho roku života. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství.

Za více než 20 let existence se nadaci Křižovatka podařilo vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic téměř 7000 monitory dechu v celkové hodnotě 30 milionů Kč.

Informace o zápůjčce monitorů dechu ve Stodké nemocnici na telefonu 377 193 592.

Do Stodu byly přístroje zakoupeny z finančního daru, který poskytla společnost České dráhy.

Děkujeme.

Copyright ©2018 Nemocnice Plzeňského kraje, a.s.