Nedovolte chřipce zaútočit, braňte se očkováním

Nemocnice Plzeňského krajeDomažlická nemocniceNemocnice HoražďoviceKlatovská nemocniceRokycanská nemocniceStodská nemocniceNemocnice Svatá Anna
5. 11. 2018

PREVENCE

Nástup podzimu je nejlepší čas pro očkování proti chřipce. Toto onemocnění u nás ročně postihne až milion lidí. Chřipku bychom rozhodně neměli podceňovat. Vysoce riziková je hlavně pro oslabené jedince, malé děti a seniory.

Chřipka je virové onemocnění, kterým se můžeme nakazit velmi snadno. Přenáší se od nemocného kapénkami obsahujícími virus při mluvení, kašlání a kýchání. Stačí sáhnout na kontaminovanou kliku nebo se přiblížit k nakažené osobě. Šířit virus kolem sebe přitom může nakažená osoba až deset dní. To, jak rychle a jak závažné se u nás objeví příznaky chřipky, záleží na mnoha faktorech – zejména však na tom, v jaké kondici je naše imunita, dále na věku či zda máme další chronická onemocnění. Inkubační doba chřipky je od několika hodin až po několik dní,“ vysvětluje epidemiolog Nemocnic Plzeňského kraje Helena Nová

Bolest hlavy, zimnice nebo naopak pocit velkého horka, horečka, únava, kašel a bolest kloubů. Pokud na sobě začneme pozorovat některý z těchto příznaků, je jasné, že chřipka už začala v našem těle „úřadovat“. V žádném případě bychom neměli příznaky podceňovat. Máte-li chronické základní onemocnění, příznaky se nelepší nebo dochází ke zhoršení, urychleně navštivte lékaře, protože s chřipkou si není radno zahrávat.

Neléčená chřipka totiž může vyústit až v poškození srdce nebo zápal plic. Pamatujme na to, že zdraví by mělo mít vždycky přednost před vším ostatním. Navíc tím, že chřipku tak zvaně přecházíme a neléčíme jí v klidu svého domova, přispíváme k rozvoji epidemie.

Vhodnou prevencí proti chřipce je včasné očkování, které významně snižuje riziko závažných komplikací, hospitalizací a úmrtí v souvislosti s chřipkou. „Očkování proti chřipce je projevem odpovědnosti vůči sobě i okolí, to platí u zdravotnických pracovníků dvojnásobně. Sám se nechávám očkovat každý rok a očkování doporučuji všem pacientům i kolegům,“ říká primář interny Klatovské nemocnice Jan Vachek.

Očkování je potřeba každý rok opakovat, protože před každou sezónou je vyráběna nová vakcína, aby co nejvíce odpovídala aktuálně cirkulujícím kmenům chřipky. Nespoléhejte se proto na to, že vás loňské očkování ochrání. Tvorba protilátek v těle trvá zhruba dva až tři týdny. Objednejte se proto ke svému lékaři na očkování proti chřipce co nejdříve.

Pro koho je očkování vhodné?
Očkování se zvláště doporučuje
Nemocnice Plzeňského kraje hradí očkování proti chřipce všem svým zaměstnancům

Copyright ©2018 Nemocnice Plzeňského kraje, a.s.