Nemocnice nově nabízí vyšetření protilátek proti nemoci covid. Pomohou načasovat i očkování

21. 1. 2021

NOVINKA, VYŠETŘENÍ

Z důvodu častých dotazů a zájmu veřejnosti začíná Domažlická a Stodská nemocnice nabízet vyšetření množství protilátek proti onemocnění covid-19. Vyšetřená osoba zjistí testem IgG, jestli má v těle protilátky proti opětovné nákaze, případně kolik, a zda má tedy vytvořenou proti viru SARSCov2 imunitu. Výsledek testu může napovědět, zda a kdy se nechat očkovat. Doplňující test IgM, který nabízí jen Domažlická nemocnice, pak ukáže množství aktivních protilátek, které s virem právě bojují. Vyšetřená osoba dostane k výsledkům i odborný komentář.

„Hladina protilátek IgG ukazuje na schopnost organismu bránit se proti opětovné infekci. Podle dvou nezávislých studií prováděných na Islandu a ve Spojených státech amerických nebyla u osob s dostatečným množstvím protilátek IgG zaznamenána na Islandu reinfekce v průběhu tří měsíců respektive v USA v průběhu šesti měsíců od první nákazy,“ popisuje lékařka Alexandra Steinerová, která je garantem vyšetření v Domažlické nemocnici. Delší studie zatím nebyly zveřejněné.

Zatímco IgG test zjišťuje množství protilátek, které ochraňují organismus proti opětovné infekci, tak IgM zjišťuje množství protilátek, kterými se organismus právě aktivně brání proti nákaze. Odhalí tak, zda tělo právě nebojuje s infekcí a zda člověk není momentálně infekční. Tento typ protilátek se v těle objevuje zhruba pátý den po nákaze a později pomalu mizí. Protilátky třídy IgG se objevují při odeznívání nákazy. Vhodná doba pro zjištění jejich množství je až po 30. dni od skončení karantény.

"V posledních dnech se nás na vyšetření protilátek ptá stále více lidí. Někteří chtějí mít jistotu, zda někdy v minulosti náhodou neprodělali infekci s bezpříznakovým průběhem. Část lidí ale chce znát hladinu protilátek i proto, aby zvážili, zda a kdy se očkovat. Pokud totiž mají protilátek dost, je možné očkování odložit," říká ředitel Stodské nemocnice Miroslav Zábranský.

Oba testy se provádí odběrem malého množství žilní krve. Výsledky s komentářem dostane pacient buď ještě týž den, nebo do 24 hodin a to osobně v nemocnici nebo v případě vyžádání a svolení se zasláním i mailem.

Testy bohužel nehradí systém zdravotního pojištění. Vyšetření třídy IgG proto stojí v obou nemocnicích shodně 500 korun. V Domažlicích lze udělat také současně oba testy za 800 korun.