Mgr. Jana Tauchenová, DiS.

Nemocnice Horažďovice

staniční sestra, oddělení následné péče

Při péči o starší lidi se nestárne. Poprvé jsem se tomu smála. Teď to potvrzuji.

Že bude pracovat ve zdravotnictví, se rozhodla až na mateřské

Dlouho po střední škole pracovala Jana Tauchenová v Plzni jako administrativní pracovnice a prodejce. A nic nenasvědčovalo, že by se situace měla měnit. A ani když se vdala do Horažďovic, nevypadalo to na změnu v kolonce zaměstnání. Teprve, když byla po druhé na mateřské, jí navrhla kamarádka, zda by pak nechtěla pracovat přímo v Horažďovicích. V nemocnici. A protože to znělo zajímavě a bylo zrovna možné studovat zdravotnickou školu dálkově, rozhodla se pro změnu. Ze sanitárky na praxi se po škole stala sestrou a pár let na to i sestrou staniční.

Jano, co Vás nejvíc baví na Vaší práci?

„Jsem ráda v kontaktu s lidmi a tady jsem s nimi skoro pořád. Je to sice náročná práce, ale přináší takovou pozitivní energii. Když se stav nějakého pacienta zlepší a když se nám ho po operaci nebo jiné léčbě podaří dostat z nejhoršího, rozhýbat a připravit, aby se mohl vrátit ke svým blízkým domů, sdílíme tu radost s ním. Kolikrát ty naše pacienty považujeme za takovou svoji dočasnou rodinu. Jsme rodinná nemocnice a to mě na téhle práci baví.“

Skutečně jste nikdy v době studií neuvažovala, že byste byla zdravotnicí?

„To mě vůbec nenapadlo. Na střední jsem chtěla být právničkou, ale zdravotní sestrou, to ne. Ani později mne to samotnou nenapadlo. Až když mi to řekla kamarádka, tak jsem začala přemýšlet, jaké k tomu mám předpoklady. Vztah k lidem? To jsem měla vždycky. Určitou dávku empatie? Ano. A potřebu pomáhat? Také. Mělo to logiku. Asi jsem k tomu potřebovala dozrát.“

Pacienti Vás oslovují jménem. Musíte s nimi být často. Jako staniční připravujete léky a organizujete práci na oddělení, zajišťujete výsledky vyšetření pro lékaře. Jak vše zvládáte?

„Mám kolem sebe skvělé kolegy a kolegyně – profesionály a zároveň fajn lidi. A máme všichni plno energie. Říká se, že když někdo pracuje nebo se stará o starší lidi – seniory, tak že sám nestárne. Když jsem to slyšela poprvé, zasmála jsem se tomu. Teď už tomu ale věřím a musím to potvrdit.

A jinak mám rodinu, bydlíme na kraji města, kde mám blízko do přírody, kam ráda chodím. A sportuji. To vše mne také udržuje v kondici a v pozitivní náladě.“