V polovině srpna je mezinárodní den leváků

Nemocnice Plzeňského kraje
13. 8. 2018

Každý z nás zná ze svého okolí minimálně jednoho člověka, který píše, stříhá nebo si čistí zuby levou rukou. A právě levákům patří dnešní den. 13. srpna se totiž celosvětově slaví Den leváků. V současné době nám to přijde nemožné, ale byly doby, kdy leváci byli těžce diskriminováni a pro svoji odlišnost naprosto vyloučeni ze společnosti. V 19. století byli leváci násilně přeučováni, a tato praxe přetrvávala až do roku 1967, kdy se od přeučování nadobro ustoupilo.

Leváků je v populaci zhruba deset procent, v Čechách je to kolem sedmi procent. Zajímavé je, že leváci jsou spíše muži než ženy a o tom, jestli budeme leváci nebo praváci se rozhoduje už v prenatálním období. Leváctví je totiž dědičné, a pokud jsou oba rodiče leváci, bude s 26 % pravděpodobností levákem i jejich dítě.

Mnoho slavných lidí bylo leváky. Za všechny jmenujme například Julia Caesara nebo Issaca Newtona. Existuje mnoho teorií, které tvrdí, že leváctví je obecně spojeno s genialitou, tvořivostí a uměleckými schopnostmi. Tyto domněnky ale nebyly nikdy přesvědčivě prokázány.

To, že je vaše dítě levák, poznáte záhy jakmile začne brát do ruky hračky nebo začne kreslit levou rukou. Obecně se ví, že nejčastěji mívají leváci problémy s psaním. Současná doba už naštěstí ale i levákům umí usnadnit život, proto existují speciální psací potřeby pro leváky, nůžky a mnoho dalších věcí.

V lékařství se v souvislosti s tím, jakou ruku používáme jako dominantní, hovoří o lateralitě. Zajímavé je, že leváci používají kromě ruky více i levou nohu. V ambulancích ale lékaři lateralitu neřeší. „Při vyšetření v neurologické ambulanci nehraje roli, zda je člověk levák nebo pravák, vyšetření probíhá stejně u obou. Spíše než lateralitu řešíme tzv. lateralizaci, která může značit jistou dysfunkci mozku,“ vysvětluje neuroložka Monika Zimmermannová ze Stodské nemocnice.

Copyright ©2019 Nemocnice Plzeňského kraje, a.s.