Z důvodu ochrany majetku zavádí nemocnice v Klatovech noční ostrahu a zpoplatňuje dlouhodobé stání

6. 12. 2017

Z důvodu větší ochrany majetku a bezpečí pacientů i personálu zavádí Klatovská nemocnice soubor nových bezpečnostní opatření. Tím hlavním je od tohoto týdne obnovení noční ostrahy areálu a nemocničních budov. V průběhu prosince se přidají další. Od pondělí 11. prosince mimo jiné i zpoplatnění dlouhodobého parkování. Motoristé najdou podrobné informace u vjezdu do areálu, uvnitř nemocnice i na nemocničním webu.

„Zavedením noční ostrahy chceme zabránit návštěvám vandalů a sběračů kovů, kteří poškozují budovy a různá technologická zařízení v areálu, a také předcházet občasnému přespávání bezdomovců v různých zákoutích nemocnice. Sice je většinou odhalí sám personál, ale někteří reagují hrubě,“ vysvětluje ředitel Klatovské nemocnice Jiří Zeithaml s tím, ostraha bude přes noc obcházet krizové lokality v areálu i vytipovaná místa v monobloku.

Při zjištění problému může pracovník ochranky buď přímo zakročit, nebo povolat posilu z bezpečnostní agentury a případně i strážníky nebo policii. Přes den bude ostraha monitorovat parkování. A rovněž může přivolat polici, pokud zjistí stání vozu mimo parkovací plochy nebo na vyhrazených místech.
Aby bylo parkovacích míst víc a zlepšil se komfort parkování hlavně pro ambulantní pacienty, ale právě i kvůli ochraně majetku, bude od pondělí upraven systém veřejného parkování.

„Chceme z areálu dostat auta, která tam nepatří. Máme zjištěno, že zejména parkovací dům je využíván i jako kryté bezplatné parkoviště pro návštěvníky města, ale třeba i jako halová garáž pro obyvatele okolních domů. A v noci tam příležitostně jezdí různé pochybné partičky, které plochu a objekt poškozují nebo i ruší hospitalizované. Tomu chceme zabránit. Parkovací místa v nemocnici mají sloužit hlavně pacientům, aby mohli zaparkovat pohodlněji,“ doplňuje ředitel nemocnice Jiří Zeithaml.

Nově se proto uzavře jižní vjezd do areálu z Dukelské ulice a u východního vjezdu z Plzeňské ulice se instalují závory a vjezd pro veřejnost bude pouze s parkovacím lístkem. Krátkodobé stání bude bezplatné. Zdarma bude možné vyjet buď do 30 minut, nebo až do tří hodin, pokud si návštěvník vyzvedne lék na recept nebo si nakoupí v některé z nemocničních lékáren. Delší stání bude zpoplatněno 20 korunami za každou započatou hodinu.

„Máme zjištěno, že návštěva nemocnice ambulantních pacientů trvá v průměru kolem 50 minut, přičemž většina z těchto pacientů obdrží recept. Zároveň víme, že běžná rodina nakupuje v lékárnách minimálně jednou do měsíce. Až 90 procent návštěvníků nemocnice se tedy platbě parkovného může vyhnout a navíc ušetří čas a peníze. Nemocniční lékárny jsou nadstandardně zásobené a ceny přípravků i doplatky patří k nejnižším v kraji,“ říká mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Bezplatný výjezd do tří hodin se bude dále týkat i dárců krve a plazmy bez ohledu na to, zda nakoupí v lékárně či nikoli. Zvláštní režim bude zaveden pro zaměstnance a vozy integrovaného záchranného systému. „Zdravotnická záchranná služba bude mít možnost použít pro vjezd do areálu i jižní vjezd z Dukelské ulice,“ doplňuje mluvčí.

Provozní řád - Veřejné parkování v areálu Klatovské nemocnice

Bc. Jiří Kokoška