14. červen - Světový den dárcovství krve. Co víte o krvi? Zkuste kvíz

14. 6. 2021

SVĚTOVÝ DEN DÁRCOVSTVÍ KRVE

Datum 14. června je od roku 2004 vyhlášen z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže za Světový den dárců krve. Jeho cílem je poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se nezištně rozhodli darovat část sebe sama pro léčbu nebo záchranu druhého člověka. A má být také pobídkou všem ostatním, aby pokud jim to zdravotní stav dovolí, zvážili stát se pravidelnými nebo alespoň příležitostnými dárci krve. Dnešní Světový den dárcovství krve si připomínají i nemocnice Plzeňského kraje.

V České republice je v nemocničních transfúzních zařízeních registrováno téměř 260 tisíc pravidelných dárců krve a ročně přibude asi 30 tisíc nových dárců. Celkový počet dárců krve by měl dle doporučení odborníků činit alespoň 300.000 a počet prvodárců by měl činit cca 35 tisíc ročně, aby se pokryl přirozený úbytek dárců daný například věkem a posílil se celkový počet dárců. Stávající počet dárců je ještě dostatečný pro pokrytí potřeb pacientů, ale chybí rezervy pro případ mimořádného výdeje.

V nemocnicích Plzeňského kraje mají vlastní odběrová centra Rokycanská a klatovská nemocnice. Přes nepříznivou epidemiologickou situaci zaznamenalo transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice v ulynulém roce velký zájem o dárcovství krve. Za celý rok provedlo 2373 odběrů. Bylo to sice o 212 odběrů méně než v roce 2019, ale je třeba zohlednit i skutečnost, že kvůli výměně zpracovatele krve byl provoz oddělení na počátku roku 2020 měsíc a půl omezen. Letos chodí dárců z důvodu vlivu silné čtvrté vlny pandemie méně a nemocnice častěji pobízí dárce k akutnímu darování vybraných krevních skupin.

"Děkujeme všem dárcům za ochotu a zachování přízně, že nepřestávají darovat krev a že opět začínají chodit ve větších počtech," vzkazuje primářka hematologicko-transfuního oddělení Miroslava Padrtová s tím, že oddělení je momentálně rádo za každou kapku krve jakékoli krevní skupiny. A vítá také inciativu některých firem, které podporují své zaměstnance, aby se stali dárci. Příkladem je například společnost Borgers CZ z Rokycanska.

Víte co v sobě nosíte za dar? Zkuste krevní kvíz!

1. Kolik procent lidí potřebuje alespoň jednou za život transfuzi krve?

a) cca 25 procent – každý čtvrtý člověk
       b) cca 10 procent – každý desátý člověk
       c) ca 5 procent – každý dvacátý člověk

2. V jakém věku může zdravý člověk chodit darovat krev?

a) od 10 do 35 let
       b) od 18 do 65 let
       c) od 18 až klidně do 100 let

3.  Jak dlouho trvá přibližně jeden odběr krve?

1. 60 až 90 minut
  2. 45 až 60 minut
  3. 8 až 15 minut

4. Kolik procent lidské hmotnosti činí krev?

a) 8 %
       b) 1 %
       c) 81 %

5. Kolik krve přečerpá v průměru za život lidské srdce?

a) 1 milion litrů
       b) 238 milionů litrů
       c) 1 miliardu litrů

6. Kolik krve se z těla odebere při jednom odběru?

a) cca 50 mililitrů
        b)
cca 450 mililitrů
        c) cca 1050 mililitrů

7. Jakou krevní skupinu mají obyvatelé ČR nejčastěji?

a) AB-
        b) 0+
        c) A+

8. K čemu v těle slouží červené krvinky a kolik jich je v krvi?

a) přenášejí kyslík
        b) pomáhají srážení krve
        c) nemají žádnou významnější funkci

9. Za jak dlouho projde krevním oběhem jedna červená krvinka?

a) cca 30 vteřin
        b) cca 3 minuty
        c) cca 30 minut

10. Jak dlouhou řadu by vytvořily krvinky z těla jednoho dospělého člověka, kdyby se jedna za druhou poskládaly za sebe?

a) 1000 metrů
        b) 100 tisíc kilometrů