Dárci krve si na svátek odnesli malé dárky. Provoz odběrového místa Domažlické nemocnice se rozběhl dle očekávání

14. 6. 2023

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Řada států včetně České republiky si připomíná 14. červen jako Světový den dárců krve. Včera, kdy byl odběrový den v Domažlické nemocnici, se k němu připojilo právě i odběrové místo Domažlické nemocnice. Jako poděkování za dar a za pomoc nemocným lidem nebo lidem po úrazech či operacích obdrželi všichni příchozí malé dárky od výrobce nápojů společnosti Chodovar, od Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a také od samotné Domažlické nemocnice. "A protože nám nějaké dárkové sety ještě zbyly, dostanou je i všichni prvodárci, kteří přijdou na odběr příští úterý 20. června," říká mluvčí nemocnice Jiří Kokoška s tím, že k odběru je nutné se kvůli omezeným kapacitám, a aby dárci nečekali, předem objednat na konkrétní čas a to na telefonu 379 710 249. Volat lze vždy dopoledne.

Světový den dárců krve má zvýšit povědomí o potřebě zdravé, bezpečné krve a také poděkovat dobrovolným dárcům. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Průběžné výzvy nemocnic o darování krve jsou stále aktuální, jelikož i v ČR chybí na 100 000 dárců.

Autonehody, úrazy, operace, léčba závažných onemocnění. Všude tam se hraje o minuty a nejcennější tekutinou se tak stává krev, přičemž jeden její odběr, trvající zhruba deset minut může zachránit tři až čtyři lidské životy. Na to upozorňuje právě i Světový den dárců krve, který má jednak poděkovat dárcům krve, ale také upozornit na důležitost a cennost této jedinečné tekutiny.

Současná medicína se bez darované krve neobejde, nelze ji totiž nijak vyrobit ani nahradit. Je důležitá nejen v případě těžkých úrazů, operací, ale i při léčbě otrav. Na darované krvi jsou celoživotně závislí lidé na dialýze či se zhoubnými nemocemi krve. Vyrábějí se z ní také léky pro nemocné s poruchami její srážlivosti, s poruchami obranyschopnosti či pro pacienty s popáleninami.

„Dárcem krve se může stát každý člověk dlouhodobě žijící v ČR ve věku 18 až 65 let, vážící minimálně 50 kg, který neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by jeho odběr ohrozil jeho zdraví nebo zdraví případného příjemce,“ říká Jana Zítková, vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice, kde se zpracovává krev od domažlických dárců.

Od dubna zhruba 20 prvodárců

Odběrové místo v Domažlické nemocnici se otevřelo v dubnu. V provozu je každé úterý od 7 do 10 hodin. Kromě opakovaných dárců odebírá také provodárce, tedy nové zájemce o dárcovství. Za první dva měsíce od otevření odebralo už téměř 80 zájemců, z nichž byla čtvrtina provodárců. "To odpovídá prvotnímu očekávání a kapacitám místa v těch prvních týdnech provozu, kdy se personál zapracovává a průběh vyšetření a odběrů se postupně zrychluje. Předpokládáme, že po prázdninách se kapacity i počty dárců navýší," doplňuje mluvčí.

Dakší informace k dárcovství krve v Domažlické nemocnici  www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Nemocnice Plzeňského kraje (@nemocnicepk)