Děti stonají, ale naštěstí se i hodně rodí. Na pediatrii v Klatovech má práce dost

14. 10. 2021

Magazín SRDCE - NAŠI LIDÉ

Profese dětské lékařky ji oslovila už v útlém dětství. Od pěti let netoužila být ničím jiným. Ordinace i péče a osoba její praktické dětské lékařky ji fascinovaly. O zhruba 20 let později si splnila svůj sen. Dokončila lékařskou fakultu a dnes je MUDr. Eva Marie Švábková lékařkou dětského oddělení Klatovské nemocnice.

I přesto, že poslední rok byl a je ve zdravotnictví mimořádně náročný, nastoupil do nemocnic Plzeňského kraje nadstandardní počet mediků, zpravidla po absolvování plzeňské Lékařské fakulty Karlovy univerzity. Čtyři mladé lékařky, které odstartovaly kariéru u našich pacientů, představujeme v článku: Nemocnice Plzeňského kraje jsou pro mladé lékaře ideální volbou

„Mám ráda děti, jsou tu i skvělí kolegové. Klatovská nemocnice má dobré renomé, je moderně vybavena. Lékařská péče je tu na velmi dobré úrovni a na rozdíl hlavně od klinických pracovišť, tedy velkých nemocnic, může nabídnout rodinnější prostředí, což mnoho pacientů vítá, děti zvlášť,“ shrnuje výhody svého aktuálního angažmá relativně čerstvý člen lékařů klatovské pediatrie s tím, že nemocnici a pracoviště si vybrala už během studií v šestém ročníku. „Měli jsme zde stáž a mně se na oddělení líbilo. Po škole jsem věděla do čeho jdu, znala jsem kolektiv i prostředí. Jsem tu moc spokojená.“

Hlavní náplní její práce je péče o děti. Na klatovské pediatrii je oddělení větších dětí, kojenců i oddělení šestinedělí. „Tam teď pracuji a starám se o novorozence. Po příchodu do práce nám sloužící lékař předá, co se dělo předchozí den a přes noc, a poté jdu udělat vizity na oddělení. Bohužel značnou část práce tvoří papírování – psaní vizit, propouštěcích zpráv, to zabírá spoustu času. Během dne k tomu řešíme nové příjmy a pacienty na ambulancích,“ popisuje svou agendu.

Úplně jinak to zde samozřejmě fungovalo v době pandemie. Během nouzového stavu se část dětského oddělení stala na tři měsíce covidovou lůžkovou stanicí a lékaři pečovali o pacienty s koronavirem od dětských až po dospělé. „Jsme rádi, že toto období je již za námi a pevně věříme, že se již nebude opakovat. Rozhodně to ale byla silná zkušenost,“ uznává lékařka. Během pandemie tu zaznamenali nižší nemocnost u dětí, která se postupně vrací k normálu. „Děti už opět stonají. Ale naštěstí se i hodně rodí.“

Na nedostatek práce si tak mladá lékařka nemůže stěžovat. Často se nezastaví ani během nočních služeb. „Ale mně osobně to vyhovuje. Člověk rychleji získává zkušenosti a práce utíká,“ uzavírá Eva Marie Švábková, která se chce stát především dobrou lékařkou, dál si plnit svůj sen a pomáhat lidem.