Domažlická nemocnice je první v ČR akreditována dle ISO od prestižního německého auditora TÜV SÜD

26. 8. 2019

Díky mimořádné obětavosti a profesní kvalitě nejen zdravotnického personálu dosáhla Domažlická nemocnice obrovského úspěchu. Po téměř tři čtvrtě roku příprav získala v závěru léta mezinárodní certifikát kvality ISO 9001:2015. Tuto certifikaci má v ČR jen hrstka nemocnic a zpravidla jen pro část svého portfolia. Nemocnice v Domažlicích je zřejmě jediná v zemi, která ji získala pro celý provoz. Zároveň je vůbec první nemocnicí v ČR, která si nechala dělat audit u prestižní auditorské společnosti TÜV SÜD z Německa.

Domažlická nemocnice byla zatím akreditována dle národních akreditačních standardů SAK ČR, které jsou zaměřeny především na zdravotnickou péči. Normy ISO jsou mezinárodně ceněnou známkou kvality a označují nemocnici, která efektivně a inovativně řídí nejen všechny procesy týkající se poskytované zdravotní péče, bezpečnosti a kvality služeb, ale i v oblasti řízení společnosti, hospodaření, administrativy, pracovněprávních vztahů, řízení zásob a dalších činností. Toto vše posouvá nemocnici mezi lůžková zařízení s garancí nejvyšší kvality péče v tuzemsku.

„Auditu předcházel velmi obsáhlý osmiměsíční proces přípravy celé nemocnice, který byl velmi náročný zejména pro zaměstnance. Všem za to patří můj obdiv. A zvlášť pokud přihlédnu k ne zcela optimální personální situaci v českém zdravotnictví, která je patrná i v naší nemocnici,“ uvedl dnes při přebírání certifikátu předseda představenstva Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Nemocnice získala akreditaci pro všechny poskytované obory ambulantní a lůžkové péče a to akutní i následné včetně urgentní péče. Dále pro komplement, lékárnu a zdravotnickou dopravní službu.

„Ověřovali jsme nastavení procesů a samozřejmě i to, zda jsou odpovídají praxi. Domažlická nemocnice dokázala, že poskytuje vysokou kvalitu služeb a je v tuto chvíli jedinou nemocnicí v České republice, která získala jako celek na všechny primariáty mezinárodní certifikát od naší společnosti pod německou akreditací,“ uvedla Karolina Sládečková ze společnosti TÜV SÜD.

Nejlepšího hodnocení dosáhla nemocnice například v oblasti systému hodnocení spokojenosti pacientů a to i s ohledem na fakt, že se nemocnice na základě hodnocení opakovaně objevila na vrcholu žebříčku ankety Nemocnice roku v kategorii bezpečnost a spokojenost ambulantních pacientů. Dále zaujala vysokým standardem lůžkových oddělení, kdy jsou všechny pokoje dvou až třílůžkové s vlastním sociálním zařízením. Auditoři vyzdvihli i moderní laboratoře a jejich vybavení včetně nepřetržitého provozu. Vysoce hodnotili kontrolní a nápravná opatření při případném výskytu infekcí. A mezi nejlépe hodnocenými prvky a procesy byly i aktivity v oblasti prevence a zdravotnického vzdělávání, kam patří třeba dětský den, projekt Medvídek v Domažlické nemocnici, program podpory zdraví a další.

Získáním certifikace se nemocnice stává i papírově konkurenceschopnou v rámci evropského zdravotnictví. Pro pacienty je to signál, že zde budou ošetřeni zkušenými profesionály. Nároky na kvalitu poskytovaných zdravotnických služeb v rámci celé Evropy totiž neustále rostou. „Dokazuje to, že i menší krajské nemocnice mohou poskytovat tu nejkvalitnější zdravotní péči a mohou provádět výkony stejně dobře, jako velké nemocnice,“ říká předseda představenstva Nemocnic Plzeňského kraje Marek Kýhos s tím, že bude podporovat, aby certifikát ISO postupně získaly i další nemocnice skupiny NPK.

Certifikát s logem TÜV SÜD je zároveň významným klíčem, pokud by Domažlická nemocnice v důsledku své geografické polohy nabízela vybrané služby pacientům či klientům v Bavorsku. V Německu je totiž důležitá nejen samotná certifikace, ale také garance auditorské společnosti, přičemž TÜV SÜD patří k těm nejrespektovanějším. Na trhu funguje již 150 let.