Klatovská transfuzka bude jezdit za dárci krve i v roce 2024. Vynechá ale Staňkov a Nalžovky

14. 11. 2023

Také v roce 2024 bude Klatovská nemocnice jezdit stále za dárci krve, kteří nežijí přímo v Klatovech, a bude i nadále provádět odběry takzvaným výjezdovým způsobem. I když se od tohoto způsobu odběrů v České republice průběžně odstupuje a krev se ve většině krajů odebírá hlavně na stálých odběrových místech, klatovská tranfúzka s výjezdy i nadále počítá. „Tam, kde je stabilní základna dárců jako například v Sušici, Horažďovicích nebo Bělé, tam jim chceme stále vycházet vstříc a jezdit za nimi přímo do jejich města. Těšíme se s nimi opět na viděnou v příštím roce,“ vzkazuje vedoucí lékařka transfuzního pracoviště v Klatovské nemocnice Jana Zítková.

Bohužel ale ve dvou lokalitách počet dárců při výjezdových odběrech za poslední roky klesl natolik, že výjezd skupiny zdravotníků už není vzhledem k náročné organizaci a minimálnímu personálnímu obsazení efektivní. Z tohoto důvodu se od roku 2024 ruší výjezdové odběry v Nalžovských Horách a ve Staňkově. „Někteří dárci z těchto míst začali dojíždět a darují krev přímo v Klatovech nebo v Domažlicích, kde mají větší výběr termínů. Neboli dárců při výjezdech v těchto místech za poslední roky ubylo a vyplatí se tak spíše prodloužit odběrové časy na stálých odběrových místech než jet z celým týmem na výjezd,“ vysvětluje lékařka.

Už v polovině roku 2023 se ukončily výjezdy do Domažlic, kde se ale před tím otevřelo stálé odběrové místo v Domažlické nemocnici. Nemocnice jej provozují společně a je otevřeno každé úterý ráno. Více na www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev

Výjezdové odběry v roce 2024

Tradičně v úterý od 14 do 16:30 v těchto lokalitách a termínech:

• Sušice (Penzion, Pod Svatoborem 56/2) – každý měsíc – 16. ledna, 13. února, 19. března, 16. dubna, 14. května, 11. června, 16. července, 13. srpna, 17. září, 15. října, 12. listopadu a 10. prosince
  • Horažďovice (ZŠ, Komenského 211) – 4x do roka – 9. ledna, 2. dubna, 25. června a 1. října
  • Horšovský Týn (MKZ, nám. Republiky 105) – kvartálně – 30. ledna, 30. dubna, 30. července a 29. října
  • Bělá nad Radbuzou (ZŠ, Pavlovická 352) – kvartálně – 27. února, 28. května, 27. srpna a 26. listopadu
  • Klenčí pod Čerchovem (ZŠ, Klenčí 207) - kvartálně – 5. března, 4. června, 3. září a 3. prosince

Podrobný rozpis

Výjezdové odběry se provádějí pokaždé od 14 do 16:30. Darovat mohou pravidelní dárci, ale vítáni jsou i noví dárci. „Ty ale žádáme, aby z důvodu vstupního vyšetření, které je o trochu delší, přišli nejpozději v 15:30,“ doplňuje Jana Zítková. Zpracovaná krev je použita nejčastěji přímo v Klatovské nemocnici nebo je poskytována nemocnicím v Sušici, Domažlicích a Stodu. A v případě dostatečných zásob v Klatovech je na vyžádání poskytována krev i do velkých pražských nemocnic.

Dárci se odebírá 450 mililitrů krve. Darovat ji pak může v případě žen nejvýše čtyřikrát do roka s odstupem tří měsíců nebo pětkrát do roka v případě mužů s minimálním odstupem dvou měsíců. Dárcovství krve lze kombinovat s dárcovstvím plazmy. Za obojí získává dárce řadu benefitů.

Bližší informace www.klatovy.nemocnicepk.cz/krev