Klatovská transfuzka ruší výjezdové odběry na zdrávce v Domažlicích. Dárce krve přebírá Domažlická nemocnice

27. 6. 2023

Vzhledem ke zprovoznění stálého odběrového místa dárců krve přímo v Domažlické nemocnici se od července ruší takzvané výjezdové odběry v Domažlicích ve Střední zdravotnické škole. Z důvodu, že paralelní provoz je nadbytečný, se na tom shodli zástupci Českého červeného kříže, domažlické zdrávky a transfuzního pracoviště v Klatovech, kteří výjezdové odběry společně zajišťovali. Výjezdové odběry v jiných lokalitách domažlického okresu, jako je Klenčí, Bělá, Horšovský Týn nebo Staňkov, pokračují standardně dle harmonogramu.

„Dárci z Domažlic se postupně naučili chodit přímo do Domažlické nemocnice, kde jsou odběry každé úterý ráno a nemocnice tam připravila hezké zázemí jak pro odběry, tak i pro odpočinek po odběru včetně občerstvení. Počet dárců tam postupně roste a nové odběrové místo láká i nové zájemce o dárcovství. Naopak na výjezdové odběry do Domažlic, které byly jednou za měsíc, už tolik lidí nechodilo. Proto jsme se rozhodli je zrušit,“ říká vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice Jana Zítková s tím, že výjezd několika zdravotníků a s materiálem ve dvou vozech by kvůli odběru jednotek dárců nebyl ani efektivní.

Odběrové místo v Domažlické nemocnici se otevřelo v dubnu. Zpočátku odbavilo každé úterý do deseti dárců. Nyní už jich je 15 a kapacity se budou dle poptávky dále navyšovat. Oproti tomu na poslední výjezdový odběr přišly do Domažlic už jen jednotky dárců a v létě by čísla určitě nevzrostla.

Výjezdové odběry v dalších městech pokračují

Nejbližší výjezdové odběry jsou na Domažlicku 11. 7. v Horšovském Týně (kulturní středisko), 1. 8. v Bělé nad Radbuzou (ZŠ Pavlovická), 15. 8. ve Staňkově (ZŠ komenského) a 5. 9. v Klenčí pod Čerchovem (ZŠ Masarykova). Pokaždé vždy od 14 do 16:30. Mimo to se výjezdy konají i na Klatovsku.

Odběry v Domažlické nemocnici

V Domažlické nemocnici se odběry konají každé úterý od 8 do 11 hodin. Výjimkou je kvůli následným státním svátkům a čerpání dovolené první červencové úterý. Na 11. července je volných ještě 9 míst.

Zájemci se mohou rezervovat primárně na telefonu 379 710 249 (volat pondělí až pátek 8 - 12 h) nebo přes messenger www.fb.com/krevdomazlice, kde je třeba uvést jméno, příjmení, požadovaný termín rezervace a telefonní kontakt. Když telefon nikdo nezvedá a zájemce nepoužívá messenger, lze zavolat i na náhradní rezervační linku 800 292 700 (bezplatná), kde požadavek zaznamenají a předají odběrovému místu k objednání.