Klatovskou nemocnici navštívil ministr Válek. Po prohlídce laboratoří jednal o novém urgentním příjmu

18. 8. 2023

Během návštěvy Plzeňského kraje zavítal včera do Klatovské nemocnice ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Mimo jiné i v doprovodu děkana Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Jindřicha Fínka si prohlédl klinické laboratoře a následně jednal s vedením samotné Klatovské nemocnice i Skupiny Nemocnice Plzeňského kraje. Před návštěvou Klatov se zastavil také v plzeňském Hospici svatého Lazara a v nemocnici Privamed.

„Zpětná vazba z krajů je pro mě jako ministra velmi zásadní. Díky ní získávám informace přímo na místě. Jednání s vedením Hospicu svatého Lazara i obou nemocnic bylo velmi konstruktivní, otevřené a z Plzeňského kraje se vracím s řadou podnětů. Městská nemocnice v Plzni i Klatovská nemocnice jsou důležitou součástí zdravotní péče v Plzeňském kraji. Rád bych také ocenil spolupráci Klatovské nemocnice a plzeňské lékařské fakulty, ze které těží obě strany,“ řekl po návštěvě ministr Vlastimil Válek.

V Klatovech zamířil na oddělení klinických laboratoří a konkrétně na pracoviště klinické biochemie e hematologie a pracoviště lékařské mikrobiologie. Ředitel nemocnice Jiří Zeithaml a primář oddělení Richard Pikner mu představili některé přístroje a analyzátory, s nimiž vyšetřují nejen tisícovky pacientských vzorků, ale které slouží také k výzkumu a výuce.

„Jsem velmi pyšný na spolupráci s Lékařskou fakultou, a to nejen v oblasti výuky. Nyní připravujeme vznik společného výzkumného pracoviště na výzkum a přesné měření vitaminu D, jeho metabolitů a dalších steroidních hormonů. Pracoviště kapalinové chromatografie s hmotnostní spektrofotometrií vybudovala Klatovská nemocnice, ale společně v něm budou pracovat odborníci Klatovské nemocnice a Ústavu farmakologie a toxikologie,“ uvedl primář.

Při následné debatě s vedením nemocnice i zástupci Plzeňského kraje a města se ministr vyjádřil mimo jiné k budoucímu zajištění letecké zdravotnické záchranné služby, přičemž uvedl, že o její lokaci ať už před nebo po vypršení smlouvy s Armádou ČR se bude primárně rozhodovat přímo v Plzeňském kraji. Okomentoval rovněž systém vzdělávání a atestace lékařů, který v současné době naráží na kritiku kvůli nedostatku některých lékařských odborností.

A Jiří Zeithaml představil ministrovi záměr výstavby nového křídla hlavní nemocniční budovy, kde bude kromě lůžkových stanic a zázemí pro personál také nový urgentní příjem, přičemž ministr vysvětlil, jak bude možné na modernizace stávajících urgentních příjmů čerpat dotace. Ministr strávil v Klatovské nemocnici téměř čtyři hodiny.