Krajský koordinátor očkování: Jak pokračuje očkování proti nemoci covid?

Rozhovor s koordinátorem očkování

Jak pokračuje očkování proti novému typu koronaviru v Plzeňském kraji? Na to byl včera v pořadu Českého rozhlasu Plzeň "Co vás zajímá"  dotazován MUDr. Robin Šín, krajský koordinátor očkování. Zpovídala ho moderátorka Soňa Vaicenbacherová. 

Rozhovor k přehrání na webu Českého rozhlasu Plzeň: https://plzen.rozhlas.cz/velkokapacitni-ockovaci-centrum-v-plzni-prevezme-cast-senioru-registrovanych-v-8462070#player=on 

Soňa VAICENBACHEROVÁ, moderátorka

Ve studiu je se mnou MUDr. Robin Šín, plzeňský krajský koordinátor očkování proti covidu 19. Jak pokračuje očkování proti novému typu koronaviru v Plzeňském kraji, pane doktore, dneska se očekávalo překročení 100 000 aplikovaných vakcín od začátku očkování v regionu. Povedlo se to?

MUDr. Robin ŠÍN, plzeňský krajský koordinátor očkování (na snímku)

Já ta čísla budu vědět až tak zítra ráno. Ze statistik ÚZIS, ale můžu říct, že si za sebe myslím, že to asi dneska klapne, protože jsme včera byli někde přes 98 000 dávek, takže si myslím, že dneska tu stotisícovku pokoříme.

Když jste koncem února nastupoval do funkce, byl problémem nedostatek vakcín. Já vzhledem k tomu, že stále nemůže ještě naplno fungovat velkokapacitní očkovací centrum v Plzni, soudím, že situace se zas tolik nezlepšila.

Částečně se zlepšila, ale není to, co bylo slibováno, a to, co jsme očekávali. Prostě těch vakcín není tolik, kolik bychom si představovali.

A je to na dohled?

Tak na dohled určitě ano. Máme přislíbené v květnu zvýšené dodávky vakcín do České republiky i samozřejmě do jednotlivých krajů, ale ještě to pořád není to, co bych si představoval.

Teď se sice prodloužila doba pro podání druhé dávky vakcíny, nicméně s ohledem na to, o čem jsme teď mluvili, necháváte si určitý počet vakcín, aby byly k dispozici pro aplikaci právě druhých dávek?

My jsme si přenastavili ty svoje systémy objednávací na těch 42 dní. A dá se říct, že naprostou většinu vakcín, které přijdou do kraje, tak ještě ten týden vyočkujeme na první dávky, protože máme aspoň třeba na celý duben zaručeno, kolik toho dostaneme, takže jsme odvážní a prostě očkujeme, co se dá, protože čím víc prvních dávek, tím víc zachráněných životů. 

Tak si držme palce, aby to opravdu vyšlo, aby ty vakcíny byly. Těch 42 dní, to se týká všech vakcín ten rozestup mezi dávkami?

Týká se to takzvaných mRNA vakcín, a to jsou Moderna a ta druhá, které se říká Pfizer podle výrobce, ten obchodní název Comirnaty tak těchto dvou se to týká.

U nás v kraji se očkuje, kterými vakcínami?

Nejvíc právě tím Pfizerem. Dá se říct, že takových 75 - 80 % aplikací je právě této vakcíny.

Ještě k těm termínům. 1 SMS: "Za jak dlouho po prodělání covidu je možné očkování? Mám přemlouvat dceru, která také měla COVID, aby se nechala očkovat? Tvrdí, že má imunitu."

Tak dcera má pravdu. S největší pravděpodobností minimálně 3 měsíce, možná až 6 měsíců bude chráněná. Ideální je, když začnete po třech měsících přemlouvat.

posluchka

Dobrý večer, tady je posluchačka z Plzně. Já mám na vás takový dotaz, zda se tedy počítá, že se bude očkovat taky vakcínou Sputnik, o kterou bych teda já měla zájem, a kde by se dalo, anebo zda se už teď může předběžně na tuto speciální vakcínu někde registrovat. Děkuji moc.

koordinátor

Co se týká vakcíny Sputnik, dokud nebude oficiálně schválená evropským úřadem speciálním pro léky, tak se zatím neplánuje. Samozřejmě, pokud by ta vakcína byla takzvaně certifikovaná, tak by se začala dodávat do České republiky a očkovalo by se s ní. Záleželo by na skladovacích, transportních a dalších podmínkách. Kdy by se s ní očkovalo, to v tuhle chvíli nedokážu říct. A přiznám se, že se tím nezabývám do té doby, dokud, lidově řečeno, nebude mít ta vakcína glejt z Bruselu.

moderátorka

Zatím platí i to, že ani dostupné vakcíny, že si z nich člověk nemůže prostě vybrat tu, kterou on sám chce.

Já si myslím, že u nás v kraji je ten výběr velice jednoduchý. Dá se říct, že všechna očkovací místa v kraji používají ty mRNA vakcíny Pfizer a Moderna. A praktici v tuto chvíli používají AstraZenecu a budou používat Johnson & Johnson.

posluchačka

Dobrý večer. Dopoledne byl nějaký pořad a tam se nějaký pán ptal, jestli je možný po druhé dávce té vakcíny, že mu strašně bolí klouby v zápěstí a ještě někde, já nevím přesně kde, já jsem to neposlouchala přesně, ale já mám taky takový problém. Já prostě nemůžou vůbec zvednout ruku, nemůžu dát úplně ty věci nahoru, do linky talíř nebo něco. To prostě vůbec nezvládám. Tak jestli je to možná taky od toho?

koordinátor

Je to standardní reakce po očkování, speciálně teda po té druhé dávce jsou ty reakce větší, dá se říct, že váš imunitní systém dobře funguje. A pokud by ty obtíže trvaly třeba déle než 3, 4 dny, tak potom by bylo možná dobré obrátit se na praktického lékaře. Ale první 3, 4 dny po tom očkování bych se té reakce v rámci té končetiny nebál.

posluchačka

Pane doktore, já už mám od té druhé dávky asi během pěti dnů a strašně se mi to zhoršilo.

V tom případě bych asi doporučoval zítra navštívit praktického lékaře, ale klidně ta reakce může trvat takhle několik dní a dá se říct, že je to známka toho, že váš imunitní systém funguje tak, jak má.

posluchačka

Tak, takže mám zatím čekat, jak to dopadne.

koordinátor

Zítra bych to zkonzultoval s praktickým lékařem, pokud je to dneska už 5 dní, ale nebál bych se, že se děje za tím něco špatného.

posluchač

Dobrý den, já bych měl dotaz na pana lékaře. Já jsem přihlásil do evidence manželku. Je to rok 70 a více. A jedná se mi o následující. Čekáme už téměř 5 neděl a ještě jsme nedostali žádné vyrozumění - jedna věc. A druhá věc, ta podstatná. To jsme tam teda neuváděli, v té době to ještě nebylo možné, je jako zařazená cukrovkářka druhého stupně. To by bylo asi všechno.

moderátorka

Je tady podobný dotaz. Paní Milada píše, že je také zaregistrovaná od 1. 3. Psala, že tedy je skupina 70 plus, nedostala druhé pozvání, a že má těžké astma, jestli by nebylo rychlejší se zaregistrovat znovu jiným způsobem přes lékaře třeba na plicním.

koordinátor

Myslím si, že tohle je důležitý dotaz. Děkuji za něj. Co se týká seniorů, my si uvědomujeme, že v některých očkovacích centrech jsou větší fronty, bohužel, jak jsme říkali, vakcín není dost, ale chystáme, možná už zítra to proběhne ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, že některé seniory přesuneme z některých očkovacích míst do velkokapacitního očkovacího centra. Bude se tedy jednat o seniory v rámci Plzně, kde jsme schopni do týdne, nejdéle do 14 dnů naočkovat. Bude tam taky vakcína Pfizer. A myslím si, že budou všichni spokojení, že se na ně rychle dostane.

moderátorka

Od zítřka se k očkování můžou registrovat pracovníci v sociálních službách. Těch různých skupin očkování pořád přibývá. Někteří z nás už ztrácejí v tom jaksi orientaci, které skupiny se tedy teď aktuálně očkují, pane doktore?

Nejvyšší prioritu mají stále ještě osmdesátiletí a starší. Tam postupně, dá se říct, většinu jsme naočkovali, ale přibývají stále zájemci, kteří si to rozmyslí až v průběhu času. Potom 70 plus, to znamená 70 a starší. A potom jsou další skupiny, jako jsou ti mladší chroničtí pacienti, zdravotničtí pracovníci, terénní sociální pracovníci. Potom taky nově kritická infrastruktura, to znamená zaměstnanci takových těch služeb nezbytných pro provoz, energetika a samozřejmě potom záchranné sbory, policie, a tak dále.

Mezi těmi registrovanými skupinami, má některá přednost. Nám jedna z posluchaček psala, že ji bylo řečeno, že v minulých týdnech bylo pozastaveno očkování seniorů ve prospěch učitelů.

Nedá se říct, že by bylo pozastaveno, ale dá se říct, že určitá část kapacity se vyčlenila učitelům, především učitelům starších 55 let, plus těch, co nadále učili v posledních týdnech děti zaměstnanců zdravotnických zařízení integrovaného záchranného systému a podobně. Takže ti, co byli stále v práci a hlídali a vyučovali děti. Takže se nedá říct. Ti senioři se dál očkovali.

A teď pomůže to velkokapacitní centrum, jak jste už říkal. Přečtu SMS. "Je mi 69 let. Měli jsme se registrovat ode dneška, zase se to odložilo. V polovině dubna, až se budou moci registrovat lidé mezi 65 a 69 lety, už mi bude 70. Přijme systém mou registraci?"

Tak zatím je ten termín poloviny dubna pouze předběžný. Zatím nám z ministerstva nikdo nedokázal říct, že to tak opravdu bude. Uvidíme, jak bude teďka pokračovat očkování těch dalších skupin, abychom zbytečně nevyrobili velké fronty. Takže nevím, jestli v polovině dubna začneme registrovat 65 plus. Každopádně do té kategorie 70 plus už teda v polovině dubna budete spadat.

"Které chronické nemoci musí člověk mít, aby se dostal již nyní k očkování? Jdeme přes mého praktického lékaře, naočkuje mě on?" Další dotaz.

Já to vezmu ve zkratce. Vyberu pár těch diagnóz. Je to samozřejmě cukrovka, je to vysoký krevní tlak na nějaké kombinované terapii. Jsou to obézní lidé s nějakým vyšším BMI indexem a další a další, kardiaci. A buď to je možné, pokud je ten pacient sledován nějakým specialistou, tak ten mu vydá kód a může se zaregistrovat do nějakého očkovacího místa, případně se může zaregistrovat a domluvit se se svým praktickým lékařem. Pak je to ale o štěstí, aby ten praktický lékař včas dostal vakcíny, protože jich opravdu chodí těm praktiků málo, i když se snažíme je zapojovat.

posluchačka

Prosím vás, já jsem očkovaná AstrouZenecou 5. března a druhou dávku mám 28. května. A jakpak to vypadá s tou AstrouZenecou? Oni každou chvilku nějaké zprávy jsou, jestli se s tím bude očkovat nebo ne, a když bych teda potom měla tu druhou dávku, dostanu stejnou dávku a nebo bych dostala jinou?

Ta AstraZeneca bohužel je vakcína, která od začátku má takovou nešťastnou reklamu, takový nešťastný marketing, protože je to de facto jiný typ vakcíny, než ty první, které přišly do České republiky. Za sebe zatím musím říct, že nejsem nějaký velký specialista na imunologii, ale za sebe zatím musím říct, že v České republice nevím o nějakých výrazných problémech, o nějakých velkých komplikacích. A z mého pohledu je zatím ta vakcína stále bezpečná, takže bych se toho nebál. Každopádně, pokud by s tou AstrouZenecou měl být nějaký problém do budoucna, tak zatím nelze ty vakcíny nějak kombinovat, takže byste dostala druhou dávku znovu AstraZenecy, anebo samozřejmě potom by Česká vakcinologická společnost musela říct, jak budeme postupovat dál. Ale co je za mě důležité, i kdybyste měla jenom jednu dávku, tak víme u té vakcíny, že stoprocentně jste chráněná proti těžkému průběhu, proti úmrtí, proti hospitalizaci, a tak dále. Takže i ta 1 dávka by de facto v tuhle chvíli byla dostačující.

moderátorka

Vakcína firmy AstraZeneca, dnes se k nám dostala nová informace k vakcíně, že podle šéfa vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky existuje spojitost mezi vakcínou AstraZeneca a případy trombózy. My jsme v minulých týdnech byli svědky toho, že některé státy v různém rozsahu pozastavily očkování AstraZenecou. Potom je některé obnovily, protože stejná agentura ji, dala dobrozdání, že není spojena se zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin, že na to neexistují důkazy, abych byla přesná. Dnes jsme tedy opět v jakési nejistotě. Viděli jsme to i podle dotazů naší posluchačky, byť z různých stran je zdůrazňováno, že přínosy té vakcíny značně převažují nad riziky. Vy tedy myslíte pokračovat a vyčkat na vyjádření lékové agentury?

Určitě ano. Já musím říct, že ve Velké Británii jsou touto vakcínou desítky milionů obyvatel naočkovány a ten výskyt těch žilních trombóz a plicní embolie je v tak malém počtu, že se dá de facto říct, že je v menším počtu než u běžné populace. Takže za sebe tam opravdu zatím nevidím tu spojitost a opravdu jediný, kdo se k tomu může vyjadřovat, je Evropský lékový úřad, určitě ne úředníci, ani politici, takže opravdu vyčkejme, jak rozhodne EMA.

Já se omlouvám, ale ještě u toho chvíli zůstanu. Vy jste říkal, že v tom celkovém jaksi průměru není větší počet výskytů krevních sraženin, ale podle dnešního vyjádření Libora Grubhoffera, ředitele biologického centra Akademie věd, vyjadřoval se pro Českou televizi, u mladších věkových kategorií je po očkování AstraZenecou relativně vyšší výskyt těch krevních sraženin. Sice je to od setin do desetin promile, ale z jeho pohledu je i to alarmující.

Jeho názor beru.. Za sebe je ale potřeba podívat se teda na stejně velkou populaci lidí, kteří nebyli očkování AstraZenecou. A podívat se, kolik tam bylo žilních trombóz a plicních embolií. A porovnat to. Musí to být porovnatelné soubory a za sebe já tam zatím nevidím tu příčinnou souvislost mezi očkováním a tou plicní embolií.

Abychom to téma pro tuto chvíli uzavřeli, AstraZenecou očkují, jste říkal, praktičtí lékaři. Oni tedy nemají k dispozici momentálně jiné vakcíny, jenom AstraZenecu.

Mají v tuhle tu chvíli pouze AstraZenecu. Měli by od druhé poloviny dubna dostávat ještě zase jednodávkovou vakcínu Johnson & Johnson, která je taky adenovirová vakcína stejně jako AstraZeneca. Ono s tím Comirnaty, s tím Pfizerem a s Modernou je to trošku složitější ten transport, management vůbec, toho převozu, podávání, a tak dále.

posluchač

Měl bych na pana doktore takový celkem jednoduchý dotaz. 12. března jsme byli s manželkou očkovaní na Nábřeží v očkovacím centru. Dostali jsme Modernu. A teď jsme objednaní 9. dubna, to znamená v pátek, tak bych se chtěl zeptat pana doktora, kdyby se to nekonalo, jestli nás někdo o tom vyrozumí, abychom tam zbytečně nejeli. Nám je už hodně přes 80 a je to pro nás celkem obtížné, víte?

Nemusíte se bát. Pokud jste byl už takhle v březnu očkovaný první dávkou, vy i manželka, tak pro vás stále platí ty staré termíny, to znamená očkování po 28 dnech a krásně to takhle vychází. U vás k tomu posunutí druhé dávky na 42 dní nedochází, to platí až teďka od dubna. Určitě se vypravte a přeju vám, ať nemáte žádný větší reakci po druhé dávce.

posluchač

Žádnou komplikaci, je to bez nějakých, aspoň ta první injekce, tak doufám, že ta druhá bude také dobrá. Máme Modernu.

Po té Moderně, po druhé dávce můžete třeba čekat nějakou lokální reakci v místě té aplikace, ale důležité je, že už máte aspoň první dávku a jste opravdu chránění oba s manželkou.

posluchač

Mě právě říkal pan doktor, že po té druhé dávce, že je třeba taky 14 být doma a moc nevycházet.

Pan doktor vám to řekl naprosto správně. Většinou plná účinnost tak, jak je deklarovaná i výrobcem a dodavatelem, je až 14 dní po té druhé dávce.

moderátorka

My vám děkujeme za dotaz někdo další čeká na telefonu.

posluchačka

Dobrý večer, tady posluchačka. Prosím pěkně, já bych se chtěla zeptat takhle. Mně je 70,5 roku. Samozřejmě jsem se přihlásila na očkování COVID, jsem 1921. Oni mi udělali registraci a byli jsme objednaní nebo chtěli jsme do Mulačovy a přišlo nám právě SMSkou mně, i manželovi, že nás přežazují do toho centra velkokapacitního v Plzni-Skvrňanech. Můj manžel, toho už objednali, ten bude tento týden. A já ještě ne. Myslíte, že já mám šanci? Jemu je teda 75 a mně 70,5.

Myslím si, že jestli ne tento týden o víkendu, tak příští týden by na vás měla dojít řada. My se právě snažíme občas některou skupinu pacientů nebo klientů, jednoduše řečeno, přehodit na jiné očkovací místo, kde je větší šance, že se rychle naočkují, kde jsou jednoduše menší fronty. Předpokládám, že v tom velkokapacitním centru ve Skvrňanech byste, říkám, nejpozději příští týden měla být očkovaná.

posluchačka

A můžu se ještě zeptat jednu otázku. Můj manžel teda má rakovinu prostaty a rakovinu kostí. Tento týden půjde na to očkování, takže mu to vyšlo. On dostává každých 28 dní na onkologii injekci, a poté injekci někdy mu je tak nějak, potí se, jo, a je mu trochu divno. Teď to vyšlo krásně mezi těmi dvěmi měsíci tento týden, jenže on dostal teda příští termín a jeden den by měl jít na očkování COVID a druhý den na očkování na tu onkologii. Jak se máme zachovat? Já nevím.

Domluvil bych se s největší pravidelností s ošetřujícím onkologem, jestli lze posunout tu aplikaci toho léčiva onkologického, pokud by to nešlo, tak bychom potom třeba nějak individuálně řešili aplikaci druhé dávky. Těch 42 dní je doporučeno, samozřejmě všechny kraje se tím řídí, ale musíme občas zohledňovat i individuální potřeby s ohledem na nějakou jinou péči a léčbu, takže tam bychom to potom řešili individuálně v rámci toho očkovacího místa.

posluchačka

Ano, a to bych měla zavolat nebo on by měl tedy zavolat, kam?

Nejjednodušší bude, až tam budete na té první dávce, tak se tam přímo s lékařem, který bude odebírat od vás anamnézu před tím očkováním, tak ho na to upozorníte. Ideální bude vzít si nějakou zprávičku, mít to předem zkonzultované s tím onkologem. A tam se potom domluvíte.

moderátorka

Pane doktore, podle jakého klíče jsou vakcíny rozdělovány do jednotlivých očkovacích center, pokud jde o ten počet tedy samozřejmě. Já se ptám, protože tady se nám množí dotazy. Posluchači si stěžují na čekací doby. Někde, že je krátká. Jinde, že je dlouhá, že to předem nevěděli, že by se zaregistrovali do očkovacího centra, kde je krátká doba. Ale máme tady zase i případy: "Přečetl jsem si, že čekací doba je tak a tak dlouhá a vůbec to nesedí." Takže, co k tomu?

Vakcíny se rozdělí do jednotlivých očkovacích míst tak, že se podívám, kde je jaká kapacita. Samozřejmě očkovací místo třeba ve Fakultní nemocnici má jinou kapacitu než nějaká menší nemocnice nebo nějaká poliklinika, která s námi spolupracuje. A rozhodující je taky právě i velikost front v těch jednotlivých očkovacích místech. Takže to je to, co se týká rozdělování těch vakcín. Ideální, pokud se chci podívat, jaká je kde fronta, tak buďto na odkazu na ÚZISu, na Ústavu zdravotnických informací a statistiky nebo když si najdete web Plzeňského kraje, tak v pravé horní polovině je odkaz na očkování proti covidu 19. A tam si potom můžete najít každé očkovací místo a máte tam jeho statistiky.

posluchačka

Já jsem se chtěl zeptat. Je mi 57 let a mám nárok na očkování? Já jsem zatím ten covid-19 neprodělal.

Tak zatím z pohledu věku nepatříte do žádné ze skupin, která se může registrovat. Zatím je pouze skupina věkově nad 70 let a pak samozřejmě ještě nad těch 80 let. Pokud byste ovšem trpěl některým z chronických onemocnění, které jsou v té metodice ministerstva zdravotnictví, tak byste na základě toho, že dostanete kód od specialisty, u kterého jste sledovaný, se mohl přihlásit k očkování. Ale zatím pouze pokud jde o věk, tak v 57 letech, jestli jsem dobře slyšel, ještě se nemůžete registrovat k očkování.

posluchač

No já právě jako mám cukrovku, vysoký krevní tlak a nic jiného.

Tak v tom případě je ideální, předpokládám, že s tou cukrovkou vás sleduje minimálně váš praktický lékař nebo nějaký diabetolog, takže ten diabetolog by měl být schopný vám dát speciální kód, na základě kterého byste se přihlásil k očkování, do očkovacího místa. Anebo druhá možnost je domluvit se na očkování s praktickým lékařem, protože ten může taky ty mladší 70 let, pokud jsou takhle chronicky nemocní, očkovat.

posluchač

Já mám právě druhého typu. Beru jenom tablety, jako inzulin si nepíchám.

Já to beru tak, že když k tomu máte i ten vysoký krevní tlak, tak pro mě už je to kombinace rizikových faktorů. Samozřejmě nevím podrobnosti o zdravotním stavu, říkám, ideální na tohle to je váš praktický lékař a s ním se domlouvat. Ten toho o vás ví nejvíc.

moderátorka

Když jsme u praktických lékařů, hodně SMS je tady, kdy budou moci očkovat praktičtí lékaři. Teď je tady v Klatovech, ve Zbiroze, a tak dál.

Co se týká praktických lékařů, tak my už několikátý týden veškerou vakcínu AstraZeneca, která přijde do Plzeňského kraje, přímo přeposíláme praktickým lékařům nebo lépe řečeno, distributor na náš pokyn to přímo zaváží do ordinací. Byl s tím chvilku problém, to asi posluchači zaregistrovali ve sdělovacích prostředcích, kdy ten distributor úplně nefungoval tak, jak měl. Dá se říct, že v tuhle tu chvíli my jsme zapojili zatím 92 praktických lékařů na celém území v kraji, což je necelá polovina těch, co projevili zájem o očkování. Bohužel v tomto týdnu pro ně vůbec žádná vakcína nedorazí. Dorazí až příští týden, takže to zapojování těch praktických lékařů je trošku složitější.

SMS: "Je možné, že by registračním systémem prošla druhá registrace téhož člověka? Znám takový případ. Je to možné?"

Tak já to teďka odlehčím. V naší republice je možné všechno.

Tak myslím, že to nemusíme dále rozvádět. My jsme obecně už se dotkli toho, co má dělat člověk v okamžiku, kdy se nemůže dostavit z nějakého důvodu k očkováni, ale právě ráda bych to rozšířila na tu obecnou záležitost. Nemůžu se dostavit k očkování, mám už termín, co dělat?

Ideální je zavolat na linku 1221 a domluvit se na přeregistraci, na změně termínu, případně se dovolat přímo do toho očkovacího místa. Naše očkovací místa v Plzeňském kraji mají své infolinky. Zase všechny údaje, všechny pokyny najdete na webu Plzeňskéhokraje pod příslušným odkazem.

Když se někdo nedostaví, možná třeba i bez omluvy, co se potom dělá s vakcínou, která pro něj byla připravena? Jsou také seznamy lidí, kteří čekají u telefonu?

Když to řeknu jednoduše, tak se nedá říct, že by existovaly přímo seznamy, ale máte třeba v registru 600 zájemců o očkování, ten den se jich očkuje třeba 150. Když vidíte, že by něco mělo zbýt, tak voláte někomu z těch, co jsou už zaregistrovaní. Neexistují nějaké, co jsem slyšel, seznamy jako stranou nějakých protekčních osob mimo registraci a podobně. Jsou to vždycky lidé, kteří na tu vakcínu mají nárok a jsou nějak registrovaní.

Tak otázka na tělo, protože vy jste mimo jiné z plzeňské záchranky. Jak je možné, že se naočkovalo v Plzni na záchrance i mladší zaměstnance, jako uklízečku?

Tak to vůbec nevím, jestli se očkovaly uklízečky. Přiznám se, že já řeším celé počty a nevím, jestli se očkovaly.

Já jsem ten dotaz přidala k tomu právě, jak jsme se zabývali tím, jestli jsou seznamy, kde lidé čekají, jaksi připraveni využít vakcínu, která by se jinak nevyužila.

Asi k tomu můžu říct, že ona se můžou některá povolání i zaměňovat. Nebo se může říct, že je někdo, v uvozovkách, uklízečka. Já uklízečku považuju za velice důležité povolání ve zdravotnických zařízeních. A dá se říct, že spousta těch lidí se podílí i na dekontaminaci sanitních vozidel, takže se nedá třeba říct, že někdo dělá jenom něco. Říkám podrobnosti o tom nevím, ale za sebe můžu říct, že speciálně v lednu, v únoru v tom zdravotnictví dělali všichni všechno, mi přišlo.

Přečtu další dotaz. "Testujete před očkováním na koronavirus? Setkala jste se s případem, že bezpříznakový člověk byl očkován. Je možné, že by nežádoucí účinky očkování nebyly nežádoucí účinky, ale příznaky akutního covidu? Jak to poznám?"

Tak, co se týká antigenního testování, tak se standardně neprovádí před očkováním. Druhá část dotazu, ano, může se stát, že člověk, který je zrovna bezpříznakový, je třeba v takzvané inkubační době, než to u něj propukne, tak může být naočkovaný. Není ale žádný důkaz, že ve chvíli, kdy máte to onemocní a ještě byste byl očkovaný, že by to způsobilo úmrtí toho pacienta nebo nějak zhoršení toho průběhu toho onemocnění. Co se týká všeobecně nežádoucích účinků, běžné nežádoucí účinky jsou opravdu běžné, protože si je sám vyrobí imunitní systém, když si vyrábí protilátky, což je dobře. Je to známka toho, že to očkování funguje. Může tam patřit lokální reakce v místě vpichu, nějaký otok, bolestivost. Můžou být bolesti hlavy, kloubů. Dá se říct, že třeba člověk může prodělat jednodenní, dvoudenní virózu, ale je to známka toho, že všechno funguje tak, jak má. A pokud by někdo byl naočkovaný a měl příznaky tak, co se týká zjištění toho, jestli je to nežádoucí účinek nebo je to ten COVID, tak samozřejmě se udělá klasicky testování lékařem a zjistí se, že ten člověk prostě má ten COVID.

Takže s nežádoucími účinky se obracíme na praktického lékaře, pokud nějaké jsou.

Určitě. Já bych vždycky počkal minimálně 3 dny. Trvání těch nežádoucích účinků typu "bolí mě hlava, mám teplotu," pokud nejsou čtyřicítky horečky samozřejmě. Pokud máte nějakou zvýšenou teplotu, bolí hlava, klouby, svaly, tak bych 3, 4 dny počkal. Může to být běžná reakce.

Hodně našich posluchačů bere dlouhodobě warfarin nebo jiné léky na ředění krve. Došlo nám několik dotazů, jestli se můžou bez obav nechat očkovat například i AstraZenecu. 

Určitě můžou. Ta vakcína proti covidu, která se aplikuje takzvaně intramuskulárně, neboli do svalů, tak z tohohle pohledu je úplně stejná injekce jako každá jiná. 

A ještě vás poprosím. Už můžeme i v našem kraji hodnotit výsledky očkování? Projevují se podle vašeho názoru a zkušenosti na nemocnosti, na obsazení nemocnic, ať už jde o počet pacientů, anebo věk pacientů?

Je to krásně vidět u seniorů a je to ještě lépe vidět u zdravotnických pracovníků. My máme vysokou proočkovanost třeba zdravotnických pracovníků. A tam je opravdu vidět, že výrazně klesla nemocnost, jak izolace u opravdu nemocných, tak i karantény. A i ti senioři nám, zaplaťpánbůh, neplní nemocnice. Je vidět, že to očkování opravdu funguje. Samozřejmě, ale i v kombinaci s těmi protiepidemickými opatřeními zaváděnými hygienou a vládou.

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.