Kvůli rekonstrukci vzduchotechniky omezí klatovské transfuzní oddělení o prázdninách odběry

10. 6. 2024

TISKOVÁ ZPRÁVA

Z důvodu stavebních prací v prostoru transfuzního oddělení Klatovské nemocnice (TOKN) budou během letních prázdnin omezeny odběry krve a přerušeny odběry plazmy. Odběry krve budou v červenci a srpnu pouze v pondělí a čtvrtek od 6:30 do 9 hodin a to v prostorách dřívější dialyzační jednotky v budově č. 7. Výjezdové odběry budou zrušeny úplně. A dojde i ke zkrácení provozu odběrového místa v Domažlické nemocnici. 

„Za komplikace se dárcům omlouváme a žádáme je, pokud jim to odstupy od předchozích odběrů dovolí, aby přišli darovat krev či plazmu ještě v červnu,“ žádá vedoucí lékařka pracoviště transfuzních služeb Kateřina Nováčková.

Transfuzní oddělení působí v jedné ze starších budov v areálu, kde je již delší dobu nevyhovující stav vzduchotechniky a klimatizace. V budoucnosti sice pracoviště dostane zcela nové a komfortní prostory v nově plánované přístavbě monobloku. Bohužel ale opravy vzduchotechniky už dál odkládat nelze. „Museli jsme rekonstrukci zařadit do letošního roku. Provádět ji budeme během letních prázdnin, kdy zpravidla chodí kvůli dovoleným k odběru méně lidí. Úpravy nelze dělat za provozu. Odběrové místo proto dočasně přesuneme do náhradních prostor a krev se bude zpracovávat úplně mimo Klatovy. Abychom ji převezli včas, bylo nutné zkrátit odběrové časy,“ vysvětluje vedoucí technického oddělení Klatovské nemocnice Václav Jakl s tím, že krevní banka bude v monobloku. Krev pro pacienty bude celou dobu k dispozici bez omezení. 

Co přesně bude omezení znamenat pro dárce?

„Do 20. června bude provoz transfuzního oddělení fungovat v běžném režimu. Od pátku 21. června se přeruší odběry plazmy. Odběry krve se v Klatovech přeruší až ve čtvrtek 27. června. Do středy 26. června budou v tradičním místě i časech," popisuje Kateřina Nováčková. Dle plánu se v červnu uskuteční i výjezdové odběry do Sušice (11.6.) i Horažďovic (25.6.). A standardně bude do konce června fungovat i odběrové místo v Domažlické nemocnici.

Od 1. července se provoz transfuzního oddělení přesune do budovy č. 7 (bývalá dialýza), kde bude v omezeném režimu (viz níže). Do běžného režimu se vrátí nejpozději 2. září. 

Provoz TO KN před prázdninami

do 20. 6. běžný provoz

20. 6. - poslední odběry plazmy, od 21.6. do 1.9. pozastaveny

26. 6. - poslední odběry krve ve stávajícím režimu a prostorech

27. a 28. 6. - uzavření transfuzního pracoviště

Provoz TOKN během prázdnin

Odběry krve v Klatovech budou v budově č. 7 (donedávna dialyzační jednotka)

  • Opakovaní dárci - PO a ČT |  6:30 až 9:00
  • Prvodárci - PO a ČT |  7:00 a 8:00
  • Vzhledem k omezení je nutné se k odběru objednat. Nelze vyloučit, že neobjednaní nebudou z kapacitních důvodů odebráni. REZERVACE

Plazmaferetické odběry plazmy se po dobu prázdnin ruší

Odběry krve výjezdově se po dobu prázdnin ruší

Odběry krve v Domažlické nemocnici

Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.