Lékařky domažlické gynekologie se zdokonalují v kolposkopii - diagnostice přednádorových stavů děložního čípku

9. 2. 2024

PREVENCE, VZDĚLÁVÁNÍ

Jednou z povinností každého lékaře je neustále se vzdělávat. Platí to i pro zdravotníky v Domažlické nemocnici. Například koncem ledna se účastnily dvě lékařky gynekologicko-porodnického oddělení Kolposkopického kurzu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Kurz jim pomohl dál se zdokonalit v jedné z nejčastějších gynekologických metod při prevenci nádoru děložního čípku. Domažličtí gynekologové provádí toto diagnostické vyšetření s nově zakoupenými moderními kolposkopy. V případě podezření na přednádorový stav nechají provést na odebraném vzorku tkáně speciální laboratorní vyšetření a když je nález pozitivní, zahájí léčbu.

Kolposkopie je nebolestivé vyšetření pomocí speciálního mikroskopu, při kterém se velmi detailně zkoumá děložní čípek a sledují se případné změny a abnormality na sliznici děložního čípku, které mohou znamenat zánětlivý nález, ale třeba právě i přednádorový stav. „Základní kolposkopické vyšetření se provádí v rámci pravidelných preventivních prohlídek u žen všech věkových kategorií a plně ho hradí zdravotní pojišťovny,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodnického oddělení Domažlické nemocnice Dušan Kolařík s tím, že součástí může být i stěr a jeho laboratorní vyšetření.

V případě podezřelého nálezu pak následuje rozšířená expertní kolposkopie, kterou už provádí právě specializovaný odborník. „Na pozorovanou oblast děložního čípku aplikujeme slabý roztok kyseliny octové, což zvýrazní případně přednádorové změny a oblast dál zkoumáme. A případně provedeme po konzultaci s pacientkou odběr malého vzorku tkáně, takzvanou biopsii k detailnímu laboratornímu vyšetření,“ doplňuje primář, který tato vyšetření provádí.

Kromě základní i expertní kolposkopie provádí gynekologicko-porodnické oddělení rovněž léčbu - konizaci děložního čípku v celkové anestézii. „Aby byla léčba co nejúspěšnější a došlo k úplnému vyléčení, je důležité její včasné zahájení a tedy i včasná diagnostika a rozpoznání změn. Kolposkopický kurz nám v tomto pomohl rozšířit si znalosti, abychom rozpoznali případné změny už v ranním stadiu. V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit,“ říká jedna z absolventek kurzu empatická lékařka Olha Burkotová