Nemocniční duchovní se v Rokycanech sejde s pacienty i během svátků

21. 12. 2022

NAŠI LIDÉ, VÁNOČNÍ BOHOSLUŽBA

Už víc než rok působí v Rokycanské nemocnici kaplan Mgr. Tomáš Kadlec. Do zdravotnického zařízení nastoupil na podzim 2021 ještě v době pandemie covidu. Ta už sice ustupovala, ale stále byly omezeny návštěvy. Přítomnost nemocničního duchovního proto byla pro řadu pacientů nejen zpestřením, ale i velkou podporou a pomocí. Kaplan se tak musel vrhnout do své služby naplno. I po roce se ale jeho působení v nemocnici dál rozšiřuje.

„Obcházel jsme poctivě všechny pacienty. Mojí snahou bylo a stále zůstává s každým pobýt nějakou chvilku a porozprávět. Nechávám na pacientech, o čem chtějí hovořit a jak dlouho mám pobýt. Někdy mi rovnou řeknou, že nemají na rozpravu náladu. Jindy ale nastane situace, kdy se bavíme i několik desítek minut a někdy i o důležitých duchovních věcech, jako je například smysl života,“ říká kaplan a matematik v jedné osobě. Před teologickou fakultou totiž studoval na Západočeské univerzitě v Plzni na Fakultě aplikovaných věd. A po tomto studiu dělal i dva roky programátora.

„Pak jsem ale pochopil, že moje cesta je jinde a požádal jsem tehdejšího biskupa Františka Radkovského o vstup do kněžského semináře,“ vysvětluje Tomáš Kadlec s tím, že po studiu teologie absolvoval kurz nemocničních kaplanů a po jeho dokončení zamířil ihned do nemocnice v Rokycanech.

Od té doby ji navštěvuje pravidelně jeden den v týdnu. Za rok svého působení získal důležité zkušenosti, jak ze své pozice komunikovat s lidmi, ať už s pacienty, jejich rodinami nebo i personálem. Díky tomu mu povinnosti stále přibývají. „Pozoruji, že čas strávený s pacienty se průběžně navyšuje. Někdy jsem v nemocnici dlouho do odpoledních hodin a mohl bych být i déle, ale to bych nestihl večerní bohoslužbu ve své farnosti v Dýšině,“ dodává s tím, že nejvíce času tráví s pacienty, kteří jsou hospitalizováni delší dobu, nejčastěji tedy s těmi z lůžek následné péče a interny. Věřících je sice mezi pacienty menší část, ale s duchovním si ráda popovídá většina všech pacientů.

Možnost budou mít i během vánočních svátků. Kaplan navštíví nemocnici i přímo na Štědrý den. „Nikomu nepřeji, aby strávil svátek narození Páně upoutaný na nemocniční lůžko. Pokud se to stane, budu se snažit pacientům tento čas zpříjemnit, aby i oni mohli oslavit Vánoce slavnostněji,“ dodal. Mimo štědrodenní návštěvu pak připraví 27. prosince na jednotlivých odděleních i bohoslužby se zpíváním koled.