Než přijde další vlna, rekonstruovala Klatovská nemocnice virologickou laboratoř

11. 8. 2022

AKTUALITA

V Klatovské nemocnici se v polovině prázdnin dokončila rekonstrukce virologické laboratoře, kde se provádějí PCR testy na onemocnění covid. Laboratoř vznikla právě v souvislosti s pandemií na jaře 2020 v provizorně upravených prostorech bývalých ambulancí. Až letos v květnu, kdy se omezilo testování, nastala příležitost upravit prostory tak, aby splňovaly přísné normy zdravotnického zařízení a odpovídaly i potřebám nemocnice.

Laboratoř byla zřízena právě kvůli nutnosti rychlého zahájení testování prakticky z týdne na týden. V objektu bývalé polikliniky před areálem nemocnice se udělaly nezbytné stavební zásahy, instalovaly se částečně zapůjčené a částečně dokoupené přístroje a začalo se testovat. Zázemí pro personál se dodělávalo postupně.

„Pořád se ale jednalo o provizorní podobu laboratorního pracoviště, o níž jsme věděli, že ji nemůžeme provozovat trvale. Už loni jsme proto vypracovali projekt na úplnou rekonstrukci a čekali, až pandemie poleví, abychom mohli práce provést,“ říká primář klinických laboratoří Klatovské nemocnice MUDr. Richard Pikner s tím, že od letošního jara se v Klatovech provádí jen minimum PCR testů, z nichž část si vyhodnotí nemocnice v přístroji ID Now a část se do července vozila k vyhodnocení do Domažlické nemocnice. Nyní už se opět provádí v přestavěné laboratoři.

Testování se ve větším měřítku obnoví zřejmě koncem léta, popř. během podzimu s očekávaným příchodem další vlny. To už bude laboratoř v plném provozu. „Měnily se částečně dispozice celého pracoviště, vzduchotechnika i elektroinstalace. Je tu nový vstupní filtr, šatny, umývárna, toalety, denní místnost a samozřejmě samotné laboratoře, které se upravovaly pro instalaci konkrétních zařízení, jež se zde využívají,“ doplňuje vedoucí technického servisu nemocnice Václav Jakl.

I pokud by se testování nemoci covid úplně zastavilo, bude mít laboratoř trvale uplatnění. „Metodu PCR budeme používat i k detekci a zkoumání jiných nákaz. Budeme zjišťovat třeba herpetické infekce, lymskou boreliózu, chlamydie, mykoplazmy, clostridie žloutenky a další, ale i rezistenci k antibiotikům. Chtěli bychom být v tomto směru druhým nejvýznamnějším pracovištěm po fakultní nemocnici,“ doplňuje Richard Pikner.