Noví dárci krve z řad studentů gymnázia. Tradice společných prvních odběrů má 15 let

9. 11. 2020

Udělat „obvyklou věc v neobvyklé době“ přišli dnes ráno na transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice studenti posledních ročníků Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany. Jako čerstvě plnoletí poprvé darovali krev a zapsali se do registru dárců. Někteří z nich jimi zůstanou už trvale, stejně jako desítky jejich předchůdců. Společná cesta k prvnímu odběru má totiž na škole už minimálně 15letou tradici. Velkou zásluhu na tom má vyučující biologie Stanislava Mayerová.

„Sama dávám krev už hodně dlouho. Začala jsem s manželem. Někdy před 15 lety jsem ale na čas ze zdravotních důvodů darovat nemohla a řekla jsem si, že za sebe musím najít náhradu. Tehdy jsem poprvé oslovila své žáky a vzala je do nemocnice, aby zkusili, co to obnáší být dárcem krve, a doufala, že v tom bude alespoň některý z nich pokračovat,“ říká Stanislava Mayerová. A nemýlila se. Z některých studentů se stali pravidelní dárci a jsou jimi dodnes.

A každý rok přibývají další. Společné první darování rokycanských středoškoláků se totiž od té doby koná na přelomu října a listopadu každým rokem. Letošním heslem společného setkání na transfuzní stanici bylo „udělej v neobvyklé době obvyklou věc“. Výzvu vyslyšelo 11 studentů.

Mezi nimi i Jan Špaček. „Darovat krev je potřebné. Je to pro dobrou věc. Že se jednou zaregistruji a stanu se dárcem, jsem byl rozhodnutý už dříve. Tak jsem jen počkal na dnešek, kdy nás šlo více. Věděl jsem, že se tato akce na gymnáziu koná,“ říká student.  A rozhodnutá zapsat se mezi dárce byla už dřív také jeho spolužačka Gabriela Bejvlová: „U nás daruje celá rodina. Že se připojím, byla jen otázka času, až mi bude 18 let a budu moci darovat. A také jsem tedy počkala na dnešní společný zápis,“ říká.

Studenti škol jsou jednou ze tří skupin, odkud se nejčastěji rekrutují noví dárci. "Dále jsou to rodinný příslušníci pravidelných dárců a za třetí kolegové dlouholetých dárců z práce nebo sportovních či zájmových klubů nebo skupin," říká lékařka Mája Švojgrová. Takto například před časem přišli společně darovat fotbalisté TJ Hrádek.

Dárce vždy čeká vyplnění formuláře o zdravotním stavu, odběr vzorku krve kvůli krevnímu obrazu, lékařské vyšetření, samotný odběr zhruba 450 ml krve a k tomu všemu i skvělá a bezplatná snídaně nebo svačina. Dárce si odnáší dobrý pocit, že jeho krev pomůže nemocnému, zraněnému, pacientovi při operaci,  nebo dokonce zachrání život, dále slevu na dani z příjmů a zápis do odběrů pro získání ocenění Českého červeného kříže.

Více k dárcovství v RN: https://www.rokycany.nemocnicepk.cz/krev