Nový primář interny Vojtěch Česák rozšíří ambulantní péči

15. 11. 2023

PŘEDSTAVUJEME SE - INTERNÍ ODDĚLENÍ

Stejně jako v každé jiné nemocnici akutní péče je i v té Domažlické základní lékařskou odborností vnitřní lékařství neboli interní oddělení. Pečuje o pacienty s širokou škálou interních chorob, kam patří zejména diagnostika a nechirurgická léčba onemocnění vnitřních orgánů. Interní oddělení vede nově MUDr. Vojtěch Česák, který před tím pracoval ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Ve fakultní nemocnici jsem působil přes 13 let, přičemž mojí specializací byla diabetologie a endokrinologie a poruchy výživy. Pracoval jsem mimo jiné i jako vedoucí lékař oddělení diabetologie a také na urgentním příjmu. Práce na interní klinice mi poskytla hodně znalostí a zkušeností, které je na čase předávat dál,“ vysvětluje Vojtěch Česák, proč využil nabídku převzít primariát interního oddělení Domažlické nemocnice.

Nutriční poradna nabídne sipping

Vojtěch Česák by rád navázal na svoji specializaci a plánuje otevřít nutriční poradnu. „Jednalo by se o poradenství v oblasti výživy pro pacienty s celou škálou zdravotních potíží od třeba pacientů po operacích, kteří mají potíže vrátit se po zákroku a doléčení k původní váze, až po onkologické pacienty a další,“ popisuje lékař s tím, že bude využívat i sipping, tedy doplňování nebo dočasné úplné nahrazování pevné stravy speciálními nápoji. A součástí poradny bude i práce nutričního terapeuta, který bude radit přímo se sestavováním vhodného jídelníčku.

Interní oddělení už nyní provozuje kromě všeobecné interní ambulance také kardiologickou, hematologickou či angiologickou (cévní) ambulanci, která se zabývá diagnostikou a neinvazivní léčbou pacientů s nemocemi krevních či lymfatických cév. A významnou součástí oddělení je také gastroenterologické pracoviště. Jeho posláním je včasná diagnostika a léčba chorob trávicího ústrojí, ať už jeho horní nebo dolní části.

Efektivnější léčba štítné žlázy

K současným ambulancím a nutriční poradně plánuje nemocnice otevřít i endokrinologickou ambulanci, která se zabývá diagnostikou a léčbou poruch žláz s vnitřní sekrecí, jako je zejména štítná žláza nebo příštítná tělíska či nadledviny. Tu povede lékařka Hana Grégrová, která do Domažlic rovněž přišla v druhé polovině roku z plzeňské fakultky. V nemocnici nyní působí jako zástupce primáře.

U složitějších případů, které vyžadují speciální léčebné nebo diagnostické metody, které oddělení není schopno poskytnout, spolupracuje domažlická interna s klinickými pracovišti.

MUDr. Vojtěch Česák - primář interního odd.

Přes 13 let pracoval ve Fakultní nemocnici Plzeň. Jeho specializací je diabetologie a endokrinologie a poruchy výživy. Pracoval mj. jako vedoucí lékař oddělení diabetologie a také na urgentním příjmu. V Domažlické nemocnici by rád navázal na svoji specializaci a plánuje otevřít např. nutriční poradnu.

"Práce na interní klinice mi poskytla hodně znalostí a zkušeností, které je na čase předávat dál."

Přes 50 lůžek včetně intenzivních a nadstandardů

Oddělení je velmi dobře přístrojově vybaveno a nemocným poskytuje moderní léčbu ve velmi příjemném prostředí. Jeho dvě lůžkové stanice disponují celkem 50 standardními lůžky převážně ve dvou- a trojlůžkových pokojích. Pacienti si ale mohou vybrat pobyt i ve dvou jednolůžkových nadstandardních pokojích. Součástí oddělení pak je i šest lůžek interní intenzivní péče, která fungují v rámci oddělení ARO-JIP.

Během hospitalizace pečují o interní pacienty standardně i zdravotníci rehabilitačního oddělení a po zvládnutí akutního stavu a pokud není pacient schopen přejít do domácí resp. ambulantní péče, je možnost doléčení na oddělení následné péče.

Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení, kde je toaleta i koupelna. A standardním vybavením jsou také uzamykatelné skříňky a noční stolky s jídelní deskou, stolek se židličkami, televize, bezplatné připojení k internetu a bonusem je výhled do okolní krajiny. Nadstandardní pokoje jsou navíc vybavené lednicí a rychlovarnou konvicí. Více www.domazlice.nemocnicepk.cz/interna