Nový primář stodské porodnice: Chci zachovat lidský přístup

21. 6. 2021

ROZVOHOR, NAŠI LIDÉ

Novým primářem gynekologicko-porodnického oddělení Stodské nemocnice je nově MUDr. Michal Junk. V čele oddělení vystřídal zkušeného a mezi pacientkami i těhotnými ženami oblíbeného kolegu MUDr. Jakuba Macha, který ovšem z nemconice neodchází. Rozhodl se pouze zvolnit pracovní tempo a primariát předal svému mladšímu a rovněž zkušenému kolegovi.

Ve funkci jste pár týdnů. Nicméně prostředí znáte velmi dobře. Jak dlouho už ve Stodu působíte?

Téměř sedm let jsem byl zástupcem pana primáře Macha, takže mi vlastně jen logicky předal funkci, abych kontinuálně pokračoval v námi započaté práci. Samozřejmě doktor Mach zůstává naším kolegou i nadále, za což jsme nejen my, ale určitě i samotné pacientky nesmírně rádi.

Porodnice i gynekologická péče ve Stodské nemocnici je mezi rodičkami i pacientkami známá a populární. Čím to podle vás je?

Je pravda, že máme většinou pozitivní zpětnou vazbu. Myslím, že je to ideálním propojením zkušeností a odborné erudice personálu a jeho usměvavého a přívětivého chování. Snažíme se ke každé pacientce přistupovat individuálně, podrobně a srozumitelně jí vysvětlit, jaký bude další postup v léčbě nebo jaký je vhodné zvolit průběh porodu, proč je to tak nejlepší i jaké jsou další možnosti. Ne každý má takové znalosti například o anatomii, aby mu bylo vše hned jasné. Navíc se k tomu přidává stres z plánované operace či porodu a pochopitelná obava o zdraví.

Proč jste si vybral na medicíně právě gynekologickou aprobaci?

Abych pravdu řekl, gynekologie u mě nebyla číslem 1. Na medicíně mi bylo jasné, že by mě bavil nějaký operační obor. Uvažoval jsem tedy primárně o chirurgii, ortopedii a pak teprve gynekologii. Dostal jsem ovšem nabídku nastoupit na gynekologii do Mulačovy nemocnice v Plzni k primáři Kestřánkovi. Přijal jsem ji a rozhodnutí rozhodně nelituji. Gynekologie, a především porodnictví, je velice specifický obor, který nelze s jinými srovnávat. Gynekologové jsou téměř soběstační. Sami si děláme například ultrazvuková vyšetření a jiné zobrazovací metody. Zaměříme se na to, co považujeme za důležité. Pacientku tak dokonale poznáme.

Jaké jsou vaše dosavadní profesní zkušenosti?

Plánoval jsem nastoupit do menší nemocnice, kde se, podle mého názoru, nastupující lékaři dostanou rychleji k operacím a jiným praktickým věcem. Jak už jsem uvedl, po ukončení studia jsem nastoupil do Mulačovy nemocnice, kde jsem se pod vedením starších a zkušenějších kolegů postupně seznamoval s pozitivy, ale i zapeklitostmi našeho oboru. V rámci předatestační přípravy jsem absolvoval čtyřměsíční stáž v Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí, kde jsem potkal spoustu skvělých špičkových odborníků, od kterých jsem se snažil pochytit každou drobnost. V Mulačově nemocnici jsem pracoval 10 let, poslední dva roky jako zástupce primáře. Poté přišla nabídka přestupu do Stoda, kterou jsem po dlouhém a pečlivém zvažování přijal a nastoupil jsem tak na pozici zástupce primáře Macha.

Jaké jsou vaše vize rozvoje oddělení do budoucna?

Jak již bylo řečeno, naše oddělení je mezi ženami poměrně oblíbené, takže nemám v plánu žádné zásadní změny. Chci pokračovat ve stylu, který jsme zde s primářem Machem nastavili. Tedy zachovat především lidský přístup a vysokou medicínskou erudici.

Jaké největší obtíže musíte překonávat?

Bohužel se, stejně jako většina ostatních nemocnic i oborů, potýkáme s neuspokojivou personální situací u lékařů, sester, porodních asistentek i dalšího zdravotnického personálu. Budu se proto snažit, aby u nás byly spokojené nejen pacientky, ale také naši zaměstnanci. Oslovuji proto i další lékaře s nabídkou práce v našem kolektivu.

Co rád děláte, když právě nepracujete?

Zdravotnický personál a především lékaři stráví v práci daleko víc času než ostatní pracující lidé. A to ještě část svého volného času věnují dalšímu odbornému vzdělávání. Když mi tedy zůstává volný čas, věnuji ho rodině, psovi, nepravidelně sportu a cestování.