Vaše nejčastější dotazy

Jak probíhá očkování? Čím se očkuje? Jaké prioritní skupiny se právě očkují? Kdy na mě přijde řada? Mohu se přeregistrovatna jiné očkovací místo? Odpovědi níže.

Aktuální dotazy

Certifikát o absolvování očkování ať už první nebo druhou dávkou, ale i třeba potvrzení o absolvování negativního PCR nebo antigenního testu či potvrzení o prodělání nemoci covid si lze stáhnout na portálu ÓČKO - https://ocko.uzis.cz, kde stačí zadat rodné číslo a číslo občanského průkazu a pomocí hesla, které vám přijde přes SMS, si můžete certifikát stáhnout a vytisknout. Všechna potvrzení jsou mezinárodní a uznávaná státy EU a obsahují kontrolní unikátní QR kód. 

V případě vakcíny Moderna je od 11. června zkrácen odstup mezi oběma dávkami na 28 až 35 dnů. Interval se více zkracovat nelze. Dříve to bylo 38 až 42 dnů.

V případě vakcíny Comirnaty (Pfizer), která v ČR a v očkovacích místech NPK dominuje, je od 15. července zkrácen odstup mezi oběma dávkami na 21 až 23 dnů (rezervační systém nastavuje 21 dnů). Tento interval zkracovat nelze. Dříve to bylo 38 až 42 dnů (systém nastavoval 42 dnů). Interval 42 dnů lze po dohodě s očkovacím místem zkrátit až na 34 dnů. 

Pokud zájemce o očkování prodělal nemoc covid, nemusí očkování zbytečně odkládat. Kdy můžete po nemoci podstoupit očkování, konzultujte se svým ošetřujícím lékařem (praktický lékař). 

Protože Klatovská nemocnice, Fakultní nemocnice Plzeň mají k dispozici výkonné mrazáky, používají jejich očkovací místa výhradně vakcínu Comirnaty (od Pfizeru), která vyžaduje skladování v mrazu -80°C. Na většině ostatních míst se lze setkat i s jinými vakcínami podle toho, kolik jich kraj a dostane od státu a jak se je podaří optimálně přerozdělit.   

Každý zájemce se typ vakcíny dozví ve chvíli, kdy potvrzuje rezervaci očkování - při výběru úkonu a vyvodí to částečně z termínu druhé dávky vakcíny.  

  • Comirnaty po 3 týdnech (21 dnů) 
  • Moderna po 4/5 týdnech (28-35 dnů),
  • AstraZeneca po 12 týdnech (84 dnů)
  • Janssen jednodávková 

Nicméně s vakcínami Astra a Janssen se lidé v létě v Plzeňském kraji na očkovacích místech zřejmě vůbec setkávat nebudou. Za prvé její dodávky jsou malé a za druhé kvůli dobré skladovatelnosti ji používají hlavně praktičtí lékaři. 

Mimo to je dotaz na očkovací vakcínu u většiny osob do jisté míry irelevantní, neboť v Čechách se očkuje pouze vakcínami, které schvaluje Evropská léková agentura a SÚKL, studie u nich prokázaly vysokou účinnost, je s nimi zatím spojeno jen minimum nežádoucích reakcí a hlavně žádná prokázaná úmrtí, zatímco v souvislosti s nemocí covid v Čechách zemřelo 27 tisíc lidí (květen 2021). Čili je bezpečnější být naočkován jakoukoli ze schválených vakcín, než očkování odkládat kvůli preferované vakcíně a vystavovat se riziku velmi nebezpečné nákazy.

Drtivá většina očkovaných nemá po aplikaci vakcíny žádnou nežádoucí reakci. Samozřejmě ale jako při každém očkování (chřipka, encefalitida, cestovní aj.) mohou nastat reakce i při tom proticovidovém.  Pokud jsou bezprostřední, řeší je hned na místě očkování přítomný zdravotník resp. lékař. Proto také očkovaní lidé čekají po aplikaci na očkovacím místě minimálně 20 minut.

Některé reakce ale mohou přijít i později v řádech dvou až čtyř dnů. Pak je nutné postupovat jako s každou zdravotní potíží – tzn. obrátit se na svého praktického/ošetřujícího lékaře; a pokud není dostupný a stav je neodkladný, pak na lékařskou pohotovost atd. Po opuštění očkovacího místa už není v jeho možnostech ani kompetencích řešit aktuální zdravotní stav očkovaných osob.

Stejně jako u jiného typu očkování nebo podávaného léku je vhodné hlásit nežádoucí reakce Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv:

  • Jaké nežádoucí reakce je třeba hlásit? Najdete zde.
  • Jakým způsobem reakce hlásit? + formulář hlášení najdete zde
  • Výčet dosavadních nežádoucích reakcí z očkování najdete zde

Pokud je zájemce o očkování nemocný a blíží se jeho termín očkování (ať už první či druhou dávkou), měl by tento zájemce kontaktovat svého praktického lékaře. Lékař vyhodnotí, zda tato osoba k očkování může nebo nikoli. V případě podezření na onemocnění covid je nezbytné, aby byl proveden přímo PCR test. Pokud je nemoc covid prokázána, očkování nelze provést (ani první, ani druhou dávkou).

V případě, že má jít nemocný k první dávce očkování, musí tento termín zrušit v centrálním rezervačním systému. V případě, že má jít nemocný už k druhé dávce očkování, je nutné tento druhý termín zrušit telefonicky na očkovacím místě: 

  • Velkokapacitní OČM Plzeň-Skvrňany - 733 698 671 (denně 8-16 h)
  • Klatovská nemocnice - 376 335 920 (PO-PÁ 8-14 h)
  • Domažlická nemocnice - 379 710 290, 379 710 291 (PO-PÁ 8-15 h)
  • KD Stod / Stodská nemocnice - 778 882 329 (PO-PÁ 8-14 h)
  • Rokycanská nemocnice - 371 762 344 (PO-PÁ 8-13 h
  • Nemocnice následné péče Svatá Anna - 773 796 096 (PO-PÁ 8-13 h) 

Registrace / rezervace (čtěte i aktuální)

Do poloviny července byla registrace jediným způsobem, jak se k očkování dostat. V druhé polovině července začala vznikat i očkovací místa resp. očkovací kampaně, kdy mohou zájemci přijít bez registrace a nechat se naočkovat tzv. na počkání. O kampaních v Plzeňském kraji vás informujeme na stránce Vše o očkování nebo Aktuality z očkování. Registrace je ale pořád jistota, že budete naočkováni ve vybraném termínu ve zvolený čas.  

K očkování je třeba se zaregistrova přes Centrální rezervační systém - Očkování proti COVID-19, který provozuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Systém má dva kroky - registrace a rezervace:

V systému postupujte podle pokynů systému. Pokud vám registrace nebo rezervace nefunguje nebo nerozumíte pokynům rezervačního systému, obracejte se na infolinku provozovatele rezervačního systému 1221. 

Zájemce o očkování (z prioritních skupin) si vytvoří v první kroku registraci (popis kde a jak výše). Při registraci zadá hlavní iniciály včetně rodného čísla a kontaktů a zvolí si preferované očkovací místo. Tím pro zájemce proces objednávání prozatím končí.   

Ve chvíli, kdy se ve vybraném očkovacím místě uvolní volné termíny očkování, pak teprve přijde zájemci SMS (a v ní PIN2) s nabídkou možnosti rezervace volného resp. více volných termínů. SMS se posílají zájemcům podle věku, tzn. jako první ji obdrží ti nejstarší. Prosíme proto zájemce resp. jejich blízké, sledujte pečlivě telefony a v případě nabídky se snažte rychle reagovat, abyste si mohli vybrat nejvhodnější termín nebo aby uvolněné termíny nepřišly vniveč. Děkujeme. 

Rezervaci je třeba provést do termínu očkování, nejpozději však 72 hodin od obdržení SMS výzvy. Pokud z jakéhokoli důvodu neprovedete rezervaci do 72 hodin, platnost výzvy zaniká a vrátíte se zpět do registrace a čekáte na novou SMS s výzvou z očkovacího místa. Toto lze opakovat nejvýše dvakrát. Pokud ani potřetí nevyužijete výzvu k rezervaci termínu, registrace vám zaniká. 

Pokud máte k systému dotazy, obracejte se na infolinku ministerstva zdravotnictví 1221. 

Ano, potvrzení rezervace včetně možnosti zrušení přichází mailem. Proto je třeba mailovou adresu vyplnit, i když to není povinný údaj, a před potvrzením raději dvakrát zkontrolovat. Pokud se domníváte, že rezervace proběhla úspěšně, ale mail nepřišel, ověřte si objednávku na lince 1221. V nemocnicích nemáme na kontrolu termínů kapacity. 

POZOR! Potvrzovací maily chodí někdy rovnou dva - každý na jiný termín. Není to chyba. Druhý termín nerušte.  Generuje se  automaticky kvůli druhé dávce. Vakcíny mají totiž dvě dávky.

Kdo? (čtěte i aktuální)

Očkovány nebudou

  • děti do 12 let (vakcína Pfizer) resp. 18 let (vakcína Moderna),

Očkování musí velmi citlivě posoudit lékař v případě

  • osob se silnými alergickými reakcemi,
  • osob s poruchami imunity,
  • těhotníé a kojící ženy.

Podrobnější informace pro uvedené skupiny

Kde a jak? (čtěte i aktuální)

V současné době se v Čechách i v Plzeňském kraji používají čtyři typy vakcíny. Tři se aplikují ve dvou dávkách.

  • Comirnaty od Pfizer/BioNTech (v ČR od 12.2020) dvoudávková po 21 až 42 dnech - podrobnosti zde
  • Moderna (2.2021) dvoudávková po 28 až 35 dnech - podrobnosti zde
  • AstraZeneca (2.2021) dvoudávková po 28 až 84 dnech - podrobnosti
  • Janssen (4.2024) jednodávková - podrobnosti

Dále má ČR nasmlouvané vakcíny Johnson&Johnson / Janssen (podrobnosti) (jednodávková). O používání dalších vakcín (např. Sanofi, Sputnik V, CureVac aj.) se hovoří na úrovni EU, ale nejsou zatím schválené nebo k dispozici pro evropský trh. Všechny tři současné vakcíny jsou bezpečné, velmi účinné a hodí se pro očkování všech věkových skupin obyvatel.   

V Plzeňském kraji vzniká 19 základních očkovacích center - sedm v Plzni, zbylá v dalších okresech kraje. V polovině března otvírá velkokapacitního očkovacího centrum v Plzni na Skvrňanech  (pokud bude dostatek vakcín a potřeba takové centrum zřídit). Do očkování se ale zapojí i další subjekty, jako napříkad někteří praktičtí lékaři. 

Každý očkovací tým tvoří lékař, dvě zdravotní sestry a kvůli administrativní zátěži dva nezdravotníci. Očkovanou osobu čeká pohovor s lékařem resp. anamnéza a vyšetření zdravotního stavu dle anamnézy. Poté následuje aplikace vakcíny do paže. Následně je očkované osobě sdělen termín aplikace druhé dávky. Popsaný proces trvá přibližně 10 minut. Poté ale musí očkovaný počkat 30 minut v klidu kvůli případné reakci. 


Zpět na úvodní stránku Očkování

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.