Od ledna funguje v Klatovech pro dárce krve online rezervační systém. Prosíme dárce, aby jej využívali

9. 1. 2024

KRÁTKÁ INFORMACE, ŽÁDOST

Od středy 3. ledna začalo transfuzní odd. Klatovské nemocnice po zimních svátcích opět provádět odběry dárců krve a plazmy. Zároveň je od ledna nově i pro dárce krve funkční online rezervační systém odběrů na konkrétní čas. Rezervace zatím není nutná. „Nicméně žádáme všechny, aby z důvodu hladkého průběhu odběru rezervační systém využívali. Nám zdravotníkům to usnadní plánování a samotným dárcům to v konečném důsledku ušetří čas,“ říká vedoucí lékařka Jana Zítková s tím, že rezervaci je možné kdykoli později zrušit. Zároveň žádá o schovívavost, pokud by v prvních týdnech odbavení dárců neprobíhalo přesně na čas.

Nemocnice využívá online rezervační systém od října pro dárce plazmy, kde jsou objednávky nutné kvůli delší frekvenci odběru a omezenému počtu křesel. Systém se osvědčil, a proto ho nemocnice zavedla od ledna také pro dárce krve. Rezervace přes počítač nebo i přes mobil je velmi jednoduchá. Na webu si stačí vybrat typ odběru, volný termín, vyplnit krátký formulář a rezervaci odeslat. Při první rezervaci je potřeba se do systému zaregistrovat. Většina údajů se pak při každé další rezervaci předvyplní.

Jak se k odběru objednat?

ON-LINE REZERVACE

• Vybrat typ darování: darování plazmy / odběr krve prvodárce (nový dárce) / opakovaný dárce krve
  • Vybrat termín odběru: 1) datum odběru v kalendáři uprostřed, 2) čas odběru v rozpise vpravo – zelené kolonky volný termín, červené obsazený
  • Budete vyzváni k registraci nebo k přihlášení – v obou případech vyplníte požadované údaje
  • Po přihlášení už jen vyplníte krevní skupinu (prosíme sledujte a řiďte se stále barometrem krve), popř. termín posledního odběru, pokud tyto údaje znáte, a odešlete rezervaci.
  • Pokud při registraci vyplníte i emailovou adresu, přijde Vám potvrzení rezervace mailem.
  • V mailu lze kdykoli později rezervaci zrušit.

Neobjednaní dárci mohou čekat

V případě, že se ve stejný čas sejde víc dárců, budou upřednostněni rezervovaní dárci v tomto pořadí:

1. na čas objednaný dárce plazmy (omezené kapacity křesel = nutnost obsadit přesně v čase rezervace)
  2. na čas objednaný opakovaný dárce krve
  3. na čas objednaný prvodárce (malá frekvence)
  4. neobjednaný dárce krve

Budeme se vždy snažit, aby odběry probíhaly plynule. Prosíme o shovívavost, pokud se to v některých případech nezdaří. Jsme také jen lidé. Děkujeme ;)

Pravidelní dárci krve se do systému mohou rezervovat po 10 minutách. Prvodárci, jejichž vstupní vyšetření je delší, se rezervují po 30 minutách. „Tyto odstupy usnadní hladký průběh odběrů, protože to je přibližně interval vyšetření a odběru každého dárce. Pokud tedy budou chodit průběžně dle časů objednávek, nebudou se tvořit žádné fronty a dárci nebudou zbytečně čekat,“ vysvětluje Jana Zítková a upozorňuje, že pokud se v jeden čas sejde více dárců, budou upřednostněni ti rezervovaní. „Dále budeme mít přibližně představu, kolik dárců a s jakou krevní skupinou přijde.“

Možnost rezervace platí jen pro klatovské odběrové místo resp. se lze podobným způsobem objednat i na odběr do Domažlic (v systému uvedeno jako jiné odběrové místo). Na výjezdové odběry, které se konají v úterý například v Sušici, Klenčí, Bělé nebo v Horažďovicích, se rezervace neprovádí.