Rokycanská nemocnice se připojí k národnímu hodnocení spokojenosti. Žádá i součinnost pacientů

29. 4. 2022

KRÁTKÁ INFORMACE, ŽÁDOST O SOUČINNOST

Rokycanská nemocnice se v květnu zapojí do projektu Ministerstva zdravotnictví ČR „Národní hodnocení spokojenosti pacientů". Od 1. do 31. května bude proto personál nemocnice oslovovat všechny pacienty hospitalizované na standardních lůžkách s žádostí o objektivní vyplnění dotazníku. K zapojení do projektu je třeba, aby dotazníky vyplnilo šest z deseti hospitalizovaných pacientů. Je proto nutná vstřícnost pacientů. Nemocnice je tedy tímto žádá o součinnost a pomoc. Výsledky budou nemocnici předány v letních měsících.

„Pacienti standardně vyplňují po celý rok naše nemocniční dotazníky spokojenosti, které vydáváme společně s organizací HealthCare Institute a které slouží mimo jiné k účasti v celonárodní anketě Nemocnice roku. Ty v květnu vyplňovat nebudeme. Na měsíc je nahradíme dotazníky ministerstva, které ale požaduje větší podíl odevzdaných formulářů. Budeme tedy v oslovování pacientů aktivnější. Předem děkujeme za vstřícnost a pochopení a také za objektivní vyplnění. Koneckonců dotazníky mají sloužit hlavně pacientům a jejich blízkým, abychom věděli, kde máme rezervy a jak se v péči o ně zlepšit,“ říká manažerka kvality Rokycanské nemocnice Monika Součková.

Dotazníky se týkají pouze hospitalizovaných pacientů a pouze na standardních lůžkách, tzn. na oddělení chirurgie, interny a dětském. Dotazníky k vyplnění předají pacientům ošetřující sestry. V případě potřeby jim po oslovení s vyplněním pomohou.

Ministerstvo se ptá na podobné dotazy jako nemocnice ve svých dotaznících. Formuláře obsahují například dotazy, jak se k pacientovi chovala sestra či lékař, jak probíhalo a jak bylo rychlé přijetí k hospitalizaci, zda má pacient dostatek soukromí, zda jsou informace týkající se léčby dostatečné a srozumitelné, zda personál reaguje dostatečně na rychle případné bolesti pacienta a podobně. Hodnotí se známkami od 1 (velká spokojenost) do 5 (nespokojenost).

„Účelem projektu je revize stávající situace, kdy je v některých nemocnicích hodnocení spokojenosti pacientů často řešeno externím subjektem. Snahou je vytvořit funkční systém sledování spokojenosti pacientů včetně jednotného dotazníku a metodiky pro využití nejen na úrovni jednotlivých poskytovatelů zdravotních služeb, ale především pak na národní úrovni,“ odůvodňuje záměr ministerstvo zdravotnictví.

Více k projektu MZČR Národní hodnocení spokojenosti pacientů

Národní hodnocení spokojenosti pacientů - Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz)

Info o standardním celoročním sledování spojenosti pacientů RN

.