Rokycanská nemocnice zprovoznila oddělení následné péče

8. 9. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA

Rokycanská nemocnice má novou lůžkovou kapacitu. Dnes zprovoznila v nejvyšším patře lůžkového traktu oddělení následné péče. Lůžková stanice bude mít zatím 20 lůžek. Dalších deset zprovozní ke konci roku. Pokoje jsou nejčastěji třílůžkové a všechny jsou vybavené novými elektricky polohovatelnými lůžky a nočními stolky. První pacienty přijme nově vzniklé oddělení již tento týden. Úprava prostor vyšla na téměř dva miliony korun, které hradil Plzeňský kraj.  

Oddělení poskytne lůžkovou léčebnou ošetřovatelskou a rehabilitační péči buď dlouhodobě nemocným pacientům, nebo pacientům, jejichž stav už nevyžaduje přímo pobyt na lůžku akutní péče, ale zároveň pro ně ještě není vhodná domácí péče. „Jedná se například o chronicky nemocné nebo starší pacienty, kteří potřebují lékařský dohled a pravidelnou ošetřovatelskou péči, nebo o pacienty po úrazech či operacích, kteří po pobytu na chirurgickém oddělení ještě potřebují rekonvalescenci a rehabilitaci přímo v nemocnici,“ říká ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

Na oddělení se budou léčit pacienti široké škály diagnóz různých odborností včetně interních, chirurgických, ortopedických, neurologických ale též onkologických či psychiatrických. Pacienti budou přijímáni jak z akutních lůžek Rokycanské nemocnice, tak i z jiných zdravotnických nebo i sociálních pobytových zařízení, případně i z domácí péče.

Lůžka následné péče vznikla v delší dobu nevyužívaných prostorách, které před tím prošly kompletní rekonstrukcí včetně nových podlah, rozvodů, obkladů či výmalby a jsou vybaveny novým nábytkem, televizory a lůžky. "Je to další z investic, které byly v uplynulých letech dokončeny a které mění postupně vzhled nemocnice i komfort pro pacienty. Zásadní modernizace ovšem čeká nemocnici v dalších letech. V tuto chvíli je vybrán dodavatel projektu kompletní rekonstrukce," informuje náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová.   

Oddělení následné péče chtěla nemocnice provozovat už od počátku milénia. Lůžek následné péče je totiž v rokycanském okrese dlouhodobě nedostatek a poptávka po nich naopak stále roste. Svolení provozovat tato lůžka však nemocnice získala až v roce 2017, kdy však byl na českém trhu práce kritický nedostatek zdravotnického personálu. Nemocnici se ale postupně podařilo zdravotníky nabrat a oddělení dnes zprovozňuje.    

"Jsem nesmírně ráda, že se to podařilo. Oddělení vhodně doplní nabídku poskytovaných služeb nemocnice, ale hlavně poskytne potřebný typ péče, která na Rokycansku dosud chyběla a pacienti, buď  museli být hospitalizováni v jiném regionu, nebo pokud to bylo možné, se doléčovali na lůžkách určených akutní péči a odtud přecházeli rovnou do domácího léčení," popisuje radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková. "Například Centrum sociálních služeb Mirošov pečujeme o více než 300 seniorů a ti při zhoršení zdravotního stavu museli využít lůžka zařízení LDN v Plzni. Pobyt přímo v Rokycanech jistě přivítají jak samotní pacienti, tak jejich rodiny,” doplnila radní. 

Oddělení má již zajištěný personál pro zprovoznění dvou třetin lůžek (20). Aby mohlo obsadit i zbývajících deset, hledá ještě dvě praktické nebo všeobecné sestry a sanitáře. Kromě odpovídajícího finančního ohodnocení nabízí nemocnice sestrám i náborový příspěvek a zdravotníkům žijícím mimo Rokycany pomoc s hledáním bydlení a další zaměstnanecké benefity.

Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.