Rokycanská transfuzka používá nové váhy. Jak fungují, přišel vyzkoušet i ředitel nemocnice

7. 4. 2022

Pohodlnější pro dárce, snazší pro personál a také spolehlivější při měření a přenosu dat. S tímto cílem pořídilo transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice nové váhy pro odběry krve. Nahradilo původní váhy, které používalo více než 20 let. Jeden z prvních odběrů s využitím nových přístrojů absolvoval jako prvodárce i nový ředitel nemocnice.

„Původní váhy sloužily dlouho a dobře. Nicméně stupňovaly se požadavky na servis a opravy a výrobce už neměl na tato zařízení dost náhradních komponent. Stejně tak bylo stále komplikovanější je propojovat s novými počítači,“ odůvodňuje výměnu primářka hematologicko-transfuzního oddělení Miroslava Padrtová s tím, že nová zařízení mají více funkcí, které usnadňují odběry.

Nové váhy například měří okamžitý průtok krve a pokud je příliš nízký, upozorní personál a dárce, aby začal intenzivněji cvičit s míčkem. Zároveň hlídají, pokud průtok znatelně kolísá, a regulují ho. Pro dárce je pak odběr komfortnější. Pohyblivé misky, v nichž jsou uloženy a promíchávají se vaky s krví dárce jsou pak velikostně přizpůsobeny současným setům vaků. Transfuzní oddělení pořídilo a využívá od tohoto týdne čtyři nové váhy.

Dnes byly využity i při odběru nového dárce – ředitele nemocnice Michala Filaře. „Asi podobně jako řada lidí jsem nad dárcovstvím přemýšlel již několikrát, ale chybělo udělat ten poslední krok. Přijít. Paní primářka to věděla a využila právě nových vah a pozvala mne, abych se přišel podívat, co jsme pořídili a jak fungují. Tak jsem dnes tady a rád se stáván novým a věřím že i pravidelným dárcem. A vyzývám i další, kdo dárcovství zvažují: Přijďte! Nebolí to! Sestry jsou velice šikovné. Naše transfúzka nabízí klidné, přátelské až skoro rodinné prostředí. A hlavně budete mít dobrý pocit, že vaše krev někomu pomůže se uzdravit,“ říká Michal Filař.