Rokycanskou chirurgii posílili zkušení traumatolog a břišní chirurg. Primář tím získal nástupce

25. 3. 2023

NAŠI LIDÉ

Pro regionální nemocnici okresního typu je vždy potěšující, pokud získá do svého týmu kvalitního plně atestovaného lékaře se zkušenostmi z klinických pracovišť, se vztahem k regionu a v perspektivním věku pro další působení. Chirurgickému oddělení Rokycanské nemocnice se podařilo sehnat na přelomu roku takové lékaře dokonce dva. Tým chirurgie posílil traumatolog MUDr. Václav Mikolášek a MUDr. Martin Hajžman, který se věnuje především chirurgii břišní dutiny a trávicího traktu. Druhý jmenovaný nastoupil navíc s výhledem, že v průběhu roku převezme primariát po MUDr. Richardu Sequensovi, Ph.D.

„Rozhodně neplánuji odejít do důchodu. Medicína mne baví. Pořád je o moji práci zájem a zejména v mé specializaci chirurgie střev a konečníku mám spoustu pacientů z celé země. Nejen pro ně budu v Rokycanské nemocnici i nadále. Ve své práci zde hodlám pokračovat dál. Nicméně uzrála doba, kdy bych měl předat vedení oddělení někomu mladšímu,“ říká primář rokycanské chirurgie MUDr. Richard Sequens s tím, že Martin Hajžman je pro další rozvoj oddělení ideální volba. „Má bohaté zkušenosti, jeho práce je precizní, dokáže věcně i empaticky komunikovat s kolegy i pacienty, umí naslouchat i vést tým a v neposlední řadě má i vzhledem ke svému věku elán, aby společně se svými kolegy dál posouval oddělení v souladu s rozvojem medicíny.“

„Na lékařských pracovištích je toto ideální postup, když velezkušený primář si mezi mladšími a rovněž zkušenými kolegy vybere svého nástupce, kterému předává nejen odborné, ale i manažerské zkušenosti a jednoho dne i samotný primariát. A i poté je svému nástupci plně k dispozici, i když už se věnuje hlavně svým tradičním pacientům,“ říká náměstkyně pro lékařskou péči Rokycanské nemocnice MUDr. Hana Perková a doplňuje, že Martin Hajžman má blízko i ke kolorektální chirurgii, v níž je Sequens uznávaným odborníkem. „Předpokládáme, že v dalších letech se stane jeho nástupcem i v této specializované odbornosti,“ doplňuje náměstkyně.

MUDr. Martin Hajžman

Martin Hajžman pochází z městečka Radnice nedaleko Rokycan, kde i vyrůstal a kam se často vrací za rodiči. Medicínu začal studovat v Hradci Králové, nicméně studium ukončil na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni. Po dokončení studia pracoval ve Fakultní nemocnici v Plzni, nejprve na Urologické klinice a od roku 2008 na Chirurgickém oddělení, zpočátku na standardním oddělení a posledních několik let na jednotce intenzivní péče.

V Rokycanské nemocnici začal působit v loňském roce jako externista. Letos v lednu pak nastoupil na plný úvazek na pozici zástupce primáře chirurgického oddělní. „Je to pro mě nová zkušenost a určitě velká zodpovědnost, jak vůči pacientům, tak vůči celému týmu zdravotníků. Navíc se tak do jisté míry vracím do míst, odkud pocházím,“ říká lékař, který se věnuje všeobecné chirurgii a z ní především břišní chirurgii a chirurgii zažívacího traktu, kdy se zajímá i přímo o specializaci Richarda Sequense.

MUDr. Václav Mikolášek

Václav Mikolášek pochází z Chrástu. Medicínu vystudoval na Lékařské fakultě v Plzni a poté nastoupil v roce 2006 do Stodské nemocnice na chirurgii. Protože se ale chtěl věnovat traumatologii, změnil specializaci a přestoupil do FN Plzeň, kde působil dalších skoro 15 let. Během stáží, například ve FN Motol, Thomayerově nemocnici, na traumacentru FN Ostrava nebo v Ústavu chirurgie ruky, poznal i jiná klinická pracoviště, aby rozvíjel své zkušenosti. V roce 2015 se stal vedoucím lékařem traumatologicko-ortopedického oddělení v Plzni na Borech, kde se za jeho působení zlepšilo materiálové a přístrojové vybavení operačních sálů, používaly se nejmodernější systémy implantátů, především na končetinovou traumatologii. Rozvíjela se také jednodenní a miniinvazivní chirurgie. Po atestaci absolvoval světově uznávané AO kurzy zaměřené na traumatologii celé horní a dolní končetiny.

Věnuje se i sportovní traumatologii, především artroskopie kolen, s možností plastiky předního zkříženého vazu. Po individuálních konzultacích je možné i ošetření dalších potíží (pakloubů, zánětů a onemocnění šlach, exostóz atd.). Nová traumatologická poradna funguje zatím ve středu od 8 do 11 hodin. Vhodné je předem se objednat. Do Rokycan přišel, aby mohl své bohaté zkušenosti poskytnout a předat kolegům a zlepšit tak péči o pacienty nejen z Rokycanska. „Je zde možnost rozvíjet i dětskou traumatologii, kdy je nutné zvolit optimální strategii léčení tak, aby funkční výsledek byl co nejvíce fyziologický a průběh léčby co nejlépe tolerován ze strany pacienta. Na minulém pracovišti byly ošetřovány děti až od 15 let, které jsou léčeny téměř jako dospělí. Nyní to beru jako další výzvu.“ svěřil se lékař.