CO DĚLAT, KDYŽ se chcete opalovat, ale ne spálit

6. 8. 2019

CO DĚLAT KDYŽ ...

V posledních dnech sice slunko trochu zašlo. Ale určitě se ještě vrátí ve velké síle. Mnozí se na něj těší, protože dodává optimismus a také kvůli opalování. Sluneční paprsky nám v mnoha ohledech prospívají, jsou například hlavním zdrojem vitamínu D, který je v našem těle důležitý pro vstřebávání vápníku a také pro boj s infekcemi. Čeho bychom se ale měli bát, to je ultrafialové záření, které může naší kůži poškodit.

Slunce je nejsilnější od dubna do září, hlavně po poledni zhruba do 16 hodin. Jak se před ním chránit a co dělat, pokud se spálíte, nám v našem seriálu poradí laborantka Lékárny Roklycanské nemocnice Jana Lipková.

„Přehnané opalování způsobuje na pokožce nevratné změny a často vede ke zdravotním komplikacím. Ženy by mělo zajímat, že vlivem působení ultrafialového záření kůže rychleji stárne a tvoří se na ní jemné vrásky. Časem se objevují i pigmentové nebo hnědé skvrny a popraskané žilky. Kůže si také velmi dlouho pamatuje každé spálení, proto je důležité se správně chránit," říká pracovnice lékárny.

To znamená používat kvalitní přípravky s ochranným faktorem a chovat se tak, aby dopady na naše zdraví byly co nejmenší. Nedostatečná ochrana totiž může v tom nejhorším případě vést k rakovině kůže, na kterou u nás zemře až 500 lidí ročně.

Jak se správně chránit?

  • Pokud se vyloženě nechcete opalovat, je vhodné pokožku chránit alepoň lehkým oblečením. 
  • Lidé se světlou pletí a s mateřskými znaménky by měli při opalování používat opalovací krémy se silným ochranným filtrem (SPF 30-50). Nechráněná kůže se může spálit i během několika minut.
  • Ochrana před přímým sluncem je nutná, i když fouká vítr nebo je chladněji.
  • Noste sluneční brýle s UV filtrem.
  • S regenerací pokožky po opalování pomáhají přípravky s obsahem panthenolu a vitamínu E, ale pomoci mohou i potraviny bohaté na antioxidanty - jogurt či tvaroh, které v tenké vrstvě namažte na postiženou oblast a nechte působit.
  • V případě extrémního spálení, kdy se objeví puchýře, se o kůži starejte velmi pečlivě. Puchýře nepraskejte, hrozí pak infekce.
  • Pokud vás po spálení současně bolí hlava a máte zimnici, navštivte lékaře.

Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.