Tachovský deník: V Nemocnici následné péče Svatá Anna v Plané pomáhá i farář

4. 10. 2023

NAPSALI O NÁS

Nemocnice Svatá Anna patří k zařízením, které již delší dobu poskytuje pacientům spirituální péči. Článek redaktorky Moniky Šavlové o práci nemocničního duchovního uveřejnil na konci září na svých stránkách a webu Tachovský deník.

K léčení nemocných pomáhá, aniž by nosil bílý plášť a měl titul z medicíny. Farář Jiří Majkov navštěvuje pacienty v Nemocnici následné péče Svaté Anny v Plané v černé kněžské košili a přináší do jejich duší klid a pohodu, která je jedním z důležitých faktorů při jejich rekonvalescenci.

Za pacienty do nemocnice dochází farář Jiří Majkov pravidelně již od loňska -  jednou až dvakrát v týdnu od svého nástupu na farnost v Plané. Nevnucuje se, nepodbízí, v nemocnici o rozhovor s ním stojí mnoho pacientů a na nově příchozích je, aby se sami rozhodli, jestli je jim popovídání se zástupcem církve milé a vhod či nikoliv.

„Služba nemocným je jedním z hlavních poslání církve. Dříve se o ní tolik nemluvilo, ale kněží dochází za pacienty do nemocnic už po staletí,“ vysvětluje farář a prochází chodbou prvního nemocničního patra do pokoje, kde se ze zlomeniny léčí Libuše Žižková z Tachova.

Do té doby bez zájmu ležící paní sledující jakýsi pořad v televizi rázem pookřává, oči se jí rozzáří a už po „muži v černém“ natahuje ruku na pozdrav. „Na pana faráře se vždycky moc těším. Probíráme tady spolu celý můj dosavadní život. Taky mu vyprávím, jak nemám ráda nové technické věci. Jsem ráda, že zvládnu zatelefonovat tady tím mobilem,“ ukazuje na telefon na nočním stolu paní Libuše. „Zatím jsem stále nepohyblivá, většinu dne trávím čtením nebo sledováním televize. Takže když si mohu s někým tak krásně popovídat, je to pro mne obrovská radost a rázem je mi lépe,“ vysvětluje.

Pokračování zde: www.tachovsky.denik.cz