V Domažlicích zpřesňujeme a urychlujeme diagnostiku preeklapsie - závažného onemocnění v těhotenství

3. 3. 2024

PREVENCE, GYNEKOLOGICKÁ PÉČE

Až pět procent těhotných žen postihuje onemocnění preeklampsie. Jedná se o zdravotní komplikaci související zjednodušeně s nesprávným vývojem placenty. Důsledkem pak je nedostatečné prokrvení a okysličování plodu a může způsobit problémy i samotné ženě. V minulosti se na toto onemocnění dokonce umíralo. Ale to je historie. Dnes už medicína ví, jak nemoc zjistit a následkům předcházet. Nicméně ještě nedávno bylo nutné, aby žena zůstala hospitalizována v nemocnici. Ani to již není potřeba. Včasná diagnostika a léčba, kterou nabízí také gynekologické oddělení Domažlické nemocnice, umožňuje, aby pacientky byly sledovány doma a do nemocnice dochází jen k občasným návštěvám.

„Preeklampsie se projevuje zpravidla po 20. týdnu těhotenství. Hlavními příznaky je vysoký krevní tlak a bílkovina v moči, ale mohou je doprovázet i jiné příznaky. Žena to sama sice nemusí poznat, ale potíže a podezření zjistí ošetřující gynekolog. A naše gynekologická ambulance nabízí ženám možnost provedení diagnostiky třeba ještě v den zjištění potíží u jejího gynekologa,“ popisuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Dušan Kolařík. „Není nutné cestovat do Plzně. U nás stráví těhotná žena jednu až dvě hodiny. Výsledek je pak k dispozici buď ten samý den, nebo následující a poté navrhneme další postup, přičemž žena zůstává v ambulatní péči. Zvyšujeme tak nejen komfort pro těhotné, ale také bezpečí těhotné ženy a plodu, což je obecně nejdůležitější princip, kterým se řídí naše porodnice a nemocnice."

Tématu preeklampsie se bude primář věnovat podrobněji v některém z budoucích příspěvků na webu případně i během veřejných seminářů nebo mu můžete k tématu poslat jakékoli dotazy na mail  dusan.kolarik@domazlice.nemocncepk.cz.