Velkokapacitní OČM v Plzni ukončilo provoz. Za půl roku podalo téměř 93 tisíc dávek vakcíny

29. 9. 2021

TISKOVÁ ZPRÁVA Plzeňského kraje, OČKOVÁNÍ

Velkokapacitní očkovací místo v Plzni-Skvrňanech ukončilo dnes v 15:30 po téměř půlročním fungování svůj provoz. Od zkušebního provozu 12. března a spuštění ostrého provozu 6. dubna podalo zájemcům téměř 92.800 dávek vakcíny (dnes zhruba 100).  Symbolickým předáním klíče řediteli SOU elektrotechnického v Plzni Jaroslavu Černému zpět do užívání uzavřela očkovací centrum symbolicky už v dopoledních hodinách hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. Centrum bylo svoji kapacitou největším očkovacím místem v kraji.

Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni-Skvrňanech bylo ve zkušebním provozu od 12. 3. 2021, od 6. 4. pak odstartovalo pravidelné očkování. Maximální kapacita centra byla nastavena na 1200 osob denně při zachování maximálního komfortu personálu i veřejnosti. „Společenský sál krajské školy nám vyšel jednoznačně nejvýhodnější. Je velmi dobře přístupný veřejnou dopravou i autem, má dostatečnou parkovací kapacitu, výbornou geografickou polohu pro Plzeň a okolí. Navíc je to moderní, zrekonstruovaný prostor, který nabízí komfortní podmínky pro očkované i personál. Bohužel to bylo jeho první využití po rekonstrukci,“ připomněla Ilona Mauritzová.

Celkem bylo i s dneškem ve velkokapacitním centru vyočkováno 92 832 dávek, osob s ukončeným očkováním zde prošlo 46 592. Od 10. září tady probíhalo pouze doočkování druhých dávek.

Souhrn očkování v Plzeňském kraji

Celkem bylo v Plzeňském kraji vyočkovánok 27. září 641 481 dávek. Ukončené očkování má celkem 322 868 obyvatel (63 % z počtu těch, kteří se mohou očkovat). Denní rekord v očkování byl 30. června 7 062 osob.

Od 23. července umožnil Plzeňský kraj v očkovacích centrech očkování bez předchozí registrace. Po dohodě se starosty vyjížděly do jednotlivých obcí také mobilní týmy z očkovacích center, aby umožnily očkování i těm, kteří mají komplikovanou cestu do očkovacího centra. Celkem bylo bez registrace naočkováno 8 553 osob, z toho mobilní očkovací týmy naočkovaly 1 647 zájemců o očkování. „I nadále budou mobilní očkovací týmy vyjíždět tam, kde po dohodě se starosty obcí bude zájem. Chceme i nadále umožnit očkování všem, kteří se ještě chtějí nechat naočkovat,“ doplňuje hejtmanka Ilona Mauritzová s tím, že do očkování třetí dávkou se zapojí také praktičtí lékaři.

V tomto týdnu Plzeňský kraj administrativně dokončí možnost očkování samoplátců, které dosud mohla zajišťovat pouze Fakultní nemocnice Plzeň na svém pracovišti. „Chceme tak umožnit také cizincům, kteří v našem kraji pracují, aby se mohli nechat naočkovat,“ vysvětluje aktuální novinku hejtmanka.

„Jsem přesvědčena, že jako kraj jsme udělali vše, co bylo v našich silách, abychom nabídli možnost očkování opravdu každému zájemci. Jsem velmi ráda, že spolupráce se starosty, pracovníky a zdravotníky očkovacích center a mobilních týmů nám tak skvěle funguje. Ráda bych všem, kteří se na koordinaci očkování i jeho samotné realizaci podíleli, poděkovala,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.