Pozastavujeme testování samoplátců na onemocnění Covid-19

15. 5. 2020

AKTUALIZOVÁNO - 15. 5. - pozastavení služby 

Z důvodu, že smluvní laboratoře nejsou schopny poskytovat vyšetření onemocnění Covid-19 za cenu, kterou od 15. května stanovilo ministerstvo zdravotnictví, nemůže Domažlická nemocnice provádět odběry samoplátcům. Testy tak od soboty 16. května přestává poskytovat. Zájemci objednaní na dnešek budou ještě odebráni, ale objednávání na další dny již bylo pozastaveno.

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo ve věstníku cenový předpis, kterým od 15. května stanovuje nejvyšší částku za laboratorní vyšetření Covid-19 metodou PCR ve výši 1674 korun a za odběr ve výši 82 korun. "Vyšetření za tuto cenu nám ale v tuto chvíli nejsou naše partnerské laboratoře schopné poskytnout. Jejich ceny jsou o několik stovek vyšší. Nemáme tak kam posílat odebrané vzorky ke zpracování, a tudíž jsme nuceni službu pozastavit, nebo možná i definitivně ukončit," říká mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška

Na dnešek (15. května) objednaní zájemci budou ještě odebráni a v sobotu jim přijdou výsledky testů mailem. Lidé, kteří byli objednáni na další dny, nemocnice obvolají, situaci jim vysvětlí a rezervace zruší. Jedná se zhruba o tři stovky lidí. 

Objednávání po telefonu i online přes internet již bylo pozastaveno. 

"Pokud by se cenové nařízení změnilo a cena se navýšila, nebo by se někdo rozhodl službu dotovat, nebo pokud by se významně snížily náklady, jsme připraveni službu opět začít poskytovat," dodává mluvčí.  

Z čeho se skládá cena testů PCR a proč není možné testy dál provádět?

Ministerstvo zdravotnictví dnes dpoledne zveřejnilo Věstník s cenovým předpisem, kterým upravuje cenu za vyšetření nemoci Covid-19 metodou PCR. 

Cena samotného laboratorního vyšetření metodou PCR se skládá ze dvou výkonů, u nichž ministerstvo stanovilo maximální cenu 760 Kč a 914 Kč, celkem tedy 1674 Kč. Třetím nákladem, který stanovilo ministerstvo, je cena za odběr, a to ve výši 82 korun. Celkem si tedy poskytovatelé služby mohou od samoplátců ode dneška účtovat nejvýše 1756 korun. Tato cena ovšem neodpovídá skutečným nákladům na celou službu. 

S ohledem na výše uvedené nejsme schopni nabídnou kompletní službu za částku 1756 korun a vzhledem k zákonné povinnosti spravovat nemocnici péčí řádného hospodáře nemůžeme tuto službu dotovat a nabízet se ztrátou. Proto ji pozastavujeme.

Závěrem zdůarzňujeme, že řeč je o metodě PCR, tedy metodě, kde se ze stěru stanovuje původce nemoci Covid-19. Nejedná se o vyšetření, které stanovuje protilátky. Vyšetření na protilátky jsou jednodušší, tedy i levnější (v řádech od 300 do 1500 Kč dle metody), ale bohužel i výrazně nepřesná. 

Náklady stanovené MZČR

Náklady stanovené MZČR

Cenový předpis

Izolace RNA a transkripce pro vyšetření genomu

790

Amplifikace metodou PCR

914

Odběr biologického materiálu

82

Celkem

1756 Kč / celé vyšetření

Náklady spojené s vyšetřením metodou PCR

Náklady spojené s vyšetřením metodou PCR

Naše náklady

Náklady na vyšetření požadované partnerskými laboratořemi

1900 – 2100

Náklady nemocnice spojené se službou

-        Spotřební materiál odběrového místa (ochranné pomůcky a obleky, dezinfekce, odběrové sady aj.)

-        Administrativa (rezervační systém, správa a ochrana osobních dat, rozesílání výsledků)

-        Svoz vzorků (provoz sanity, pohonné hmoty)

-        Personální náklady vč. odvodů – administrativa, řidič, tým odběrového místa (mj. rizikové prostředí, příplatky za víkend)

stovky korun / odběr

Kalkulovaná cena do 14. 5. 2020

2800 Kč / celé vyšetření

 

Zpět do tiskových zpráv

Zápatí - další informace

Copyright ©2024 Klatovská nemocnice, a.s. | NPK
Created by Beneš & Michl.