Téma - Kvalita péče: Doplnění hlavního článku magazínu Srdce 4/19

2. 12. 2019

TÉMA, MAGAZÍN SRDCE

Byli jste někdy nespokojeni s péčí v některé z nemocnic Plzeňského kraje? Pak patříte ke zhruba jednomu procentu pacientů, kteří mají negativní zkušenost. Z dotazníků hodnocení spokojenosti pacientů nebo i z dopisů, mailů, reakcí na sociálních sítích i příležitostných vzkazů v novinách totiž vyplývá, že drtivá většina pacientů je s péčí v krajských nemocnicích spokojená. Hodnocení kvality péče se věnuje hlavní téma magazínu Srdce - Zima 2019/20.

Drtivá většina  pacientů hodnotí nemocnice Plzeňského kraje velice pozitivně

Zdraví je pro každého na prvním místě. Jenže Češi ve srovnání se západní Evropou obecně podceňují prevenci. To pak dohání častější návštěvou lékařů i lékáren. Vzniká tak spoustu příležitostí porovnávat, hodnotit, chválit, ale i kritizovat. A protože pikantní a negativní reference se snáze zveličují a šíří, lze častěji zaslechnout, že nějaký lékař „určil nesprávnou diagnózu od stolu“, než že pacienta řádně vyšetřil a doporučil vhodnou léčbu. I pověst nemocnic se tvoří takzvanou šuškandou. Jaká je ale skutečnost?

Úspěch v projektu Nemocnice ČR 2019: Domažlice jsou jedničkou dvou kategorií, Stod má s NPK nejlepší weby

Dotazníky spokojenosti - Kde je naleznete?

Dotazníky spokojenosti obdrží pacient buď přímo v nemocnici (ambulance, lůžkové oddělení, prostory čekáren), nebo si je může stáhnout a vytisknout z webu jednotlivých nemocnic (viz odkazy níže). Kromě hodnocení je třeba v záhlaví vyplnit i název oddělení nebo ambulance, kde byl hospitalizován či ošetřován / vyšetřován.

Poděkování a pochvaly pacientů

Jednotlivé nemocnice dostávají průběžně od řady svých pacientů poděkování za péči a léčbu. Dle možností uveřejňují nemocnice pochvalné a děkovné vzkazy či dopisy na svých webových stránkách (viz odkazy níže). Každé podobné sdělení, že jsme svoji práci odvedli dobře, nejen potěší, ale také motivuje, abychom ve své činnosti nepolevovali a kvalitní práci odváděli i nadále.